avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate nickdmx

Activitate nickdmx

In urma cu cateva luni am achuzitionat un apartament la licitatie. Dupa mai multe probleme am reusit sa intru in apartament constatand ca acesta este distrus: parchet scos, tamplarie distrusa, gresie sparta etc. Intrebarea mea este, pot actiona in judecata fostul proprietar pentru distrugere sau o sa suport eu toate cheltuielile de renovare? Executorul care s-a ocupat de licitatie spune k acesta este riscul pe care ti-l asumi cand cumperi un apartament la licitatie! Este adevarat? Pt k la publicatia de vanzare a apartamentului erau atasate niste poze care nu reflecta absolut deloc ceea ce am gasit eu in casa .mai pot face ceva?

Citeste mai mult: [ link extern ]
buna ziua. in urma cu aproximativ o luna am vandut o masina, am mers la administratia fiscala pentru a scoate masina din evidenta si mi s-a comunicat ca nu pot face acest lucru deoarece am datorii neachitate, respectiv impozit si amenzi.am platit impozitul insa amenzile nu deoarece sunt contestate in instanta si sunt inca pe rol.mi s-a spus ca trebuie sa achit si aceste amenzi ca sa acot masina sin evidenta si daca le voi castiga in instanta imi vor restitui banii ulterior.este legala aceasta procedura?
n cursul anului 2007 un prieten a primit mai multe bunuri imobile de la tatal sau printr-un contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere. Ulterior tatal sau l-a actionat in instanta pentru anularea contractului, lucru care s-a si intamplat in luna septembrie 2010 printr-o hotarare definitiva si irevocabila a instantei . In 2007 primaria i-a intocmit acestuia dosar fiscal pentru a plati impozit pe bunurile imobile.In 2011, primaria inca ii calcula impozit pe bunurile imobile desi nu le mai avea. I s-a comunicat de la primarie ca trebuia sa depuna o cerere in termen de 30 zile de la data in care a pierdut dreptul de proprietate, lucru pe care nu l-a facut, insa sustine ca, in schimb l-a facut tatal sau. ma puteti lamuri cu aceasta speta.multumesca.
buna seara.in cursul lunii septembrie 2011 am fost implicat intr-un accident rutier soldat doar cu pagube materiale, motiv pentru care am apelat la constatarea amiabila. societatea de asigurare a ne-a chemat, amandoi conducatorii auto implicati sa efectueze o expertiza tehnica auto pentru a lamuri imprejurarile si dinamica comiterii accidentului, rezultat al carei expertize nu mi-a fost adus la cunostinta, dupa care mi-au raspuns ca nu achita despagubirea.intrebarea este daca asiguratorul avea obligatia sa-mi aduca la cunostinta rezultatul expertizei, expertul fiind ales de catre acesta?multumesc


buna ziua.se poate prelua un contract de leasing auto de la utilizator, fara a aprobarea firmei de leasing? ce alta cale legala exista?