avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate nelutza

Activitate nelutza

Plata lichidare
Pe data de 31 Octombrie am incheiat raportul de munca cu o firma , prin demisie cu acordul partilor. Pe data de 10 noiembrie trebuia sa mi se achite salariul aferent lunii Octombrie si banii pe concediul de odihna neefectuat. Nu s-au virat acesti bani si nu mai raspunde nimeni nici la telefon, nici la mailuri pentru a stii cand voi putea intra in posesia acestor bani. Fluturasul de salariu a fost emis iar in el este trecut salariul achitat iar de achitat banii pe CO. Insa nu s-a virat nimic. Mentionez ca la ei am lucrat aproape 3 ani. Am incheiat colaborarea cu ei deoarece firma a declarat ca va intra in insolventa. Daca va face acest lucru mai am vreo sansa sa imi primesc banii? Sau este posibil sa amane plata tocmai pentru a se declara in insolventa?
Cui trebuie sa ma adresez sa imi pot recupera banii? Am inteles ca la ITM dureaza destul de mult pentru un raspuns.
Va mulțumesc frumos
Voi discuta cu un avocat
Creditul a fost efectuat in 2015 iar in 2017 am primit prima citatie, urmatoarea in 2018 si ultima acum in 2023. Practic de la ultima citatie s-au scurs 5 ani. Ei au inceput actiunea de executare silita din nou dupa 5 ani.
Daca am primit instintare de proprire de la un birou de executare de ce la banca apar cu credit restant atat timp cat banca a vandut creanta?
Buna ziua
In cat timp o datorie poate fi prescrisa?
In anul 2015 am facut un credit de nevoi personale la BT in valoare de 16.000 de lei . Dupa 6 luni nu am mai achitat rata la banca nemaiavand job. Incepand cu anul 2017 au tot venit instintari de proprire de la diferite firme de recuperare. 2017 -valoare 22.800 lei, 2018- 28.000 lei iar acum in 2023 suma de 33.000 lei. Din anul 2018 pana acum nu am mai primit nici o instintare, cea de acum vine din partea unui birou executor. Inteleg faptul ca ei trebuie cumva sa isi recupereze banii dar de la 20.000 lei cat au cerut prima data la 33.000 lei, cate dobanzi si penalizari sa pui.
Vreau sa deschid o firma ptr transport alternativ. Ca manager de transport va fi desemnata o alta persoana iar ca sofer la fel o alta persoana. Se poate acest lucru, ptr ca tot gasesc informatii din care se intelege ca administratorul firmei adica eu trebuie sa fie managerul de transport. Iar persoana angajata ca si sofer poate fi angajata part time?
Răspuns la discuția Restante banca
Multumesc mult
Nu mai locuiesc cu sotul de 2 ani desi nu am divortat.De curand a venit la adresa de domiciliu o hotarare judecatoreasca pe numele lui de la banca,avand restante.Cum ma poate afecta pe mine acest lucru avand in vedere ca banca a fost facuta pe numele lui?
Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
Va multumesc
Răspuns la discuția Demisie in perioada de proba
Si fiind inca in perioada de proba pot sa mi dau demisia fara a efectua preavizul?
Va mulțumesc