avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate barbatescu elena

Activitate barbatescu elena

Buna,

va rog frumos daca ma puteti ajuta sun foarte confuza.Am o II(intreprindere individuala) care a fost suspendata pe perioada concediului de maternitate, am redeschis-o si nu am avut activitate, venit 0, am depus declaratiile cu 0 la pensii si somaj ai am platit lunar la pensii la minim, aveam contract cu casa la venit minim, si la santate la fel plateam la minim, acu am inceput activitatea nu am inca profit.Intrebarea mea este mai trebuie sa depun declaratiile daca venitul impozabil este 0?si alta intrebare la pensii acum trebuie sa platesc 31.3 din 708?Care sunt obligatiile mele lunare ca si II ce trebuie sa depun si ce trebuie sa platesc.Daca ma poate lamuri cineva va rog frumos, mi-ati fi de mare ajutor.Multumesc frumos.
Buna ziua,

as vrea, daca ma puteti lamuri va rog frumos, pt un mic magazin online de produse naturale( alimente toate ambalate, cosmetice, detergenti)ce imi trebuie, autorizatii ceva?adica am codul CAEN pt case de comenzi si online si altceva ce mai am nevoie, pot face activitatea asta si de acasa, stocurile nu sunt mari si le pot pastra in locuinta mea.Imi puteti spune ce am nevoie pt a fi in legalitate, precizez ca momentan functionez ca Intreprindere Individuala, care sunt riscurile daca functionez de acasa, pastrez toata marfa in locuinta mea.Multumesc anticipat.
Am o mare nedumerire si anume pt functionarea unui magazin, un minimarket cu produse naturale si bio am nevoie de avize sanitar-veterinare, de la sanatate, PSI, protectia mediului(sa-mi spuneti va rog daca sunt toate sau mai sunt necesare si altele?)ok si carere ar fi traseul adica obtii aceste avize te duci cu ele la primarie pt autorizatia de functionare.La registrul comertului pt declararea punctului de lucru si pt inregistrarea obiectului de activitate, precizez ca functionez ca si intreprindere individuala.Cam asta este ce am inteles eu, va rog frumos daca se poate sa ma ajute cineva care ar fi demersurile care trebuiesc facute si mai ales in ce ordine.In speranta ca ma va ajua cineva va muktumesc si va doresc o zi buna.
Buna,

as dori sa deschid un magazin cu produse bio, un fel de minimarket dar cu produse bio(mancare, cosmetice, detergenti, ceaiuri etc.) si as dori sa stiu ce autorizatii imi sunt necesare si deasemeni spatiul daca trebuie sa indeplineasca niste conditii anume, din ce stiam eu ar trebui sa aibe doua intrari una pt clienti si una pt aprovizionare, va rog sa-mi spuneti daca ma insel si as fi recunoscatoare daca mi-ati spune si ce alte conditii trebuie sa indeplinesc pt a fi in legalitate, precizez ca vreau sa functionez ca si intreprindere individuala, se poate sub forma asta?Multumesc.
Buna

as dori daca ma puteti ajuta sa stiu daca in momentul de fata este posibil sa mai fac demersuri pt infiintare unei gradinite particulare care sa poata functiona incepand cu acest an scolar 2010.As putea sa functionez si daca nu am autorizatia de functionare sau de incredere(am citit undeva ca ai nevoie de asa ceva).Multumesc.
Care este cea mai avantajoasa forma de functionare S.R.L sau O.N.G

.
Răspuns la discuția Marfa data gratuit
LA inceput asa m-am gandit si eu sa le vand la un pret simbolic dar din cate stiu eu nu poti vinde sub pretul de cumparare, ma insel cumva?
Răspuns la discuția Marfa data gratuit
Daca ma puteti ajuta la intocmirea contractului, poate aveti un model ceva, v-as fi recunoscatoare.Multumesc.O zi buna.
Răspuns la discuția Marfa data gratuit
Ideea e ca voi colabora cu mai multe magazine, deci ar trebui sa fac contract cu fiecare.Intrebarea este cei carora le voi da pungile cum vor proceda, trebuie sa se incarce cu acele pungi, sau cum vor justifica ei in eventualitatea unui control.Multumesc
Buna ziua,

am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva va rog.Eu am un PFA intreprindere individuala si fac niste pungi pe care le inscriptionez si mai apoi le dau gratuit magazinelor pt a le distribui(isi vand produsele lor ambalate in pungile mele).Intrebarea mea este cum pot ei sa lucrezi cu acestia, sa le fac factura pe 0 nu pot pt ca eu cumpar pungile si apoi nu le pot vinde cu valoare 0, nu stiu ce forma de colaborare sa adopt.In speranta ca ma va ajuta cineva, va multumesc si va doresc o zi buna.