avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Activitate eugennico

Activitate eugennico

Am adjudecat la licitatie un imobil la 75% din valoare fiind creditor, in luna ianuarie, l-am intabulat personal la ocpi , am deschis rol la primarie.
Am facut o cerere catre executor de punere in executare a titlului executoriu "act de adjudecare" impotriva debitorului(care nu este de acord) in sensul sa fie obligat sa predea bunul imobil, iar executorul ma tot amana spunandu-mi ca trebuie sa faca o noua actiune de încuviinţare executare silită......

Ce pot pati daca intru pe respectivul teren, cum sau ce trebuie sa fac sa intru in posesia imobilului mai repede ( teren intravilan).
In urma unei hotarari penale definitiva si irevocabila (tentativa omor art. 175 C.p.- art 20 c.p. rap la art 174 alin 1 c.p. - 175 alin 1 lit i C.p.) inculpatul a fost condamnat la 3ani 6luni inchisoare si plata unor daune materiale si morale cu care a fost de acord in delaratia de inculpat si a a unei despăgubiri materiale periodice lunare prin obligaţia de a da o suma , cu începere de la data de ianuarie 2010.Inculpatul a efectuat 2ani si 4 luni si a fost eliberat acum 5-6 luni si cu rea credinta nu achitat nimic din prejudiciu mai mult si-a trecut bunurile avute in posesie in proprietatea sotiei/fiicei (divort-partaj) si acum lucreaza la negru.

Ce plangere penala pot sa fac pentru neachitarea despăgubirilor materiale periodice lunare; si nerespectare unei hotarari judecatoresti ?
Inculpatul nu a achitat prejudiciul (daune materiale + pensie) din contra; divort-partaj renuntand la tot in favoarea sotiei.
Am inteles conform Art100 NCPP.
"(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
- c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;"

Chiar nu exista nici-o cale sa ma adresez instantei de liberare conditionata conform art 100NCPP ?
Sub ce forma sau cum pot sa intervin intr-un proces de liberare conditionata eu fiind parte vatamata in procesul pentru care inculpatul este arestat (tentativa de omor; 3,6 ani) ?
Buna seara , am facut o cerere de ajutor public judiciar pentru scutirea taxei judiciare de timbru (2580lei) intr-un proces de partaj eu avand calitatea de intervenient in nume propiu in anul 2011 si mi-a fost aprobata in 2014(dosarul fiind suspendat 2012-2014) pot sa revin la acea cerere si sa cer suplimentarea pentru plata unei expertize constuctii civile si topo(1700lei)in acelasi dosar?; sau e posibil sa fac alta cerere in 2014? .Cum ma sfatuiti sa procedez.
Multumesc.
In urma unui proces penal (tentativa de omor) am obtinut hotarare definitiva si irevocabila la Inalta Curte, daune materiale si morale (70.000ron)si prestatie lunara periodica(500ron), inculpatul fiind condamnat cu executare 3,6ani .In timpul procesului penal inculpatul a incercat sa-si creeze starea de insolvabilitate prin divort si partaj , am aflat de acestea in timpul procesului penal si am cerut si s-a aprobat de catre instanta penala sechestru asiguratoriu(valoarea provizorie data de executor a imobilului in procesul verbal de sechestru asupra cotei indivize este de 50.000ron) . Am facut cerere de intervenient in partaj (partaj care a fost introdus de sotia inculpatului) si am suspendat dosarul aprox 3ani pana a ramas definitiva hotararea penala.Dupa ramanerea definitiva a hotarari penale am repus pe rol dosarul de partaj pentru a-mi putea recupera daunele materiale si morale unde binenteles taxa de timbru (am facut cerere de ajutor public judiciar singurul venit fiind pensia de handicap 33ron si avand infirmitate fizica permanenta).
Acum la partaj :
1.
-conform cereri sotiei de partaj au intrat o casa de locuit 4camere si teren intravilan + autoturism , cota lor fiind egala in cote de 1/2
20.000ron valoarea bunurilor data de ei
2.
- sotul vinde masina fiicei cu suma de 4000 euro si cer scoaterea ei de la masa partajabila
3.
- vin cu o tranzactie prin care se atribuie sotiei imobilul urmand ca acesta sa-i plateasca sulta 15.000ron
4.
- sotia vine cu un deviz de materiale si cheltuieli de aprox 30.000ron si spune ca a renovat casa
5.
termen februarie .2014
In cerea de intervenient am cerut ca bunurile ce formeaza obiectul partajului sa fie atribuite in intregime paratului (sotului) urmand ca aceasta sa fie obligat la plata unei sulte in favoarea reclamantei (sotiei)pentru a nu se creea starea de insolvabilitate .
Mentionez ca sotia nu lucrat(nu a avut venit a fost casnica), decat dupa ce el a fost arestat(acum 6 luni) iar sotul a avut un venit de 6000-7000ron lunar si nu a vrut sa-mi achite nici o parte din daunele materiale nici prestatia periodica lunara data din 2010 pana in prezent.

Stiu ca trebuia sa-mi pun avocat dar din lipsa banilor va rog sa ma intelegeti.:sorry:
Va rog, poate imi puteti da o sugestie ce sa fac eventual pot sa trimit toate actele dosarului scanate pe email
Va multumesc.
#-o



Dosarul se afla pe rol la Tribunalul Olt ,sectia penala ,pentru savarsirea infractiunii de tentativa de omor ,prev. de art.20 C.p. rap.la art.174 alin.1 C.p.-175 alin.1 lit.i C.p.
Am cerut in instanta un nou raport de expertiza medico-legala la unitatea superioara IML Craiova care a durat , cu analize , programari, etc.
Concluzii:
La data reexaminarii numitul .....prezinta :
- Hemipareza dreapta predominant facio-brahiala ,frusta ,sechelara posttraumatism cranio-cerebral ............
- susnumitul a prezentat leziuni traumatice ce se puteau produce prin lovire cu corp dur in data de...
-a necesitat 75-80 zile ingrijiri medicale de la data producerii leziunilor
-Leziunile traumatice i-au pus viata in primejdie.
-prezinta infirmitate fizica permanenta (prin lipsa de substanta ososasa craniana posteschiletomie parietala stanga)



Am obtinut si certificat de incadrare in grad de handicap (mediu)

Dupa cum observati sant mari diferente intre cele doua certificate medico-legale , la asa diferente cineva trebuie sa plateasca ,eu am presimtit ca domnul doctor legist sef [editat] de la IML Olt are afinitatii ....cu mai multe zerouri
:D

Cum fac si unde sa-i cer socoteala domnului doctor legist , as prefera incadrare pe penal cu daune si cheltuieli suplimentare #-o

Rog ajutor
multumesc.
In luna ianuarie am fost victima unei agresiuni(am fost lovit pe la spate in cap de mai multe ori cu o "bâta de baseball),si am fost internat 15zile la spitalul de urgenta Craiova unde am fost operat la cap.
Diagnosticul la externare a fost "Traumatism cranio-cerebral minor grad II ,contuzie edemato-hemoragica parietala stanga in remisie.fractura cominutiva temporala stanga operata, fractura frontala bilaterala ,pareza brahiala dreapta in remisie ,avulsie dentara 2.1. fractura 1.1. ,luxatie 2.2."
Mentionez ca agresorul "a intervenit la medicul legist "ca sa ne impacam(inclusiv medicul s-a rugat de mine) in toate modele posibil , am fost plimbat pe drumuri timp de o luna de la iesirea din spital cu fel si fel de motive de amanare.
Certificatul medico legal :
45-50 zile ingrijiri medicale ,mentionam ca leziunile traumatice nu au pus in primejdie viata numitului , dar prin pierderea de substanta osoasa sa constituit o infirmitate fizica permanenta
.
Dr. legist intentionat a dat sub 60 de zile ,si a spus ca nu mi-a pus viata in pericol
,eu ramanand infirm pe viata ,cu mana dreapta paralizata (fac recuperare) si cu 9 bucati de oase scoase prin operare (zona rotund-ovala 4/3cm)
Doresc sa fac o contraexpertiza la certificatul medico-legal( dosarul este la Politie nu am depus certificatul) preferabil la Mina Minovici ,cum se procedeaza si cat ar costa.
Dupa contraexpertiza cum fac sa ma "iau" legal de viata acestui Dr.care m-a lasat infirm pe viata si si-a batut joc de mine ,pe mana cu agresorul.