avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate silvia pa

Activitate silvia pa

Buna ziua!CARE AR FII DREPTURILE DE URMAS A PENSIEI IN BAZA LEGII 189/2000?URMASUL MAI BENEFICIAZA DE ACELEASI DREPTURI CA ALE DECEDATULUI?
Discuție PENSIE URMAS
BUNA SEARA!VA ROG SA MA LAMURITI INTR-O PRIVINTA:SOCRUL MEU A DECEDAT ACUM 3 LUNI,ERA BENEFICIAR AL PENSIEI DE BULGARI SI BENEFICIA DE O REDUCERE LA FACTURA DE LA ROMTELECOM.ACUM SOACRA MEA O SA IA PENSIE DE URMAS!MAI BENEFICIAZA DE ACEA REDUCERE?????

Discuție pensie urmas
buna ziua!soacra mea este pensionara,iar socrul meu a decedat fiind pensionar la M A I.iar soacra mea a depus actele de aproape 2 luni la politia judeteana,si nu a primit nici acum confirmarea ptr a ii face pensie de urmas.ea trebuie sa renunte la pensia ei si sa o ia pe pe jumatate pe cea de urmas.ea momentan ia pensia ei dar cand trebuie sa renunte la a ei?ii vine pensia de urmas de la data depunerii actelor?
Răspuns la discuția somaj dupa ccc
dar eu nu am primit nici o decizie.dna de la fortele de munca mi-a zis sa merg cu ultimul cupon de plata sa dovedesc acolo ca incetez.
buna ziua!am terminat ccc 2ani si as mai avea doua saptamani de somaj.ce trebuie sa fac ,am fost la fortele de munca si mi-a zis ca trebuie sa fac o cerere nu stiu unde parca la casa pensiilor si dupa aceea sa vin sa fac cerere de reluare in plata!nu stiu exact unde trebuie sa merg!
eua m luat luat 60 zile prenatal si 42 zile postnatal.in cat timp trebuie sa depun dosarul si cam in cat timp imi vin banii?multumesc!
ma scuzati dar nu pre inteleg,eu am avut concediu pana pe 12 noiembrie,adica cele 42 zile lauzie.acum imi pregatesc dosarul de ccc 2ani.actele ptr alocatie le-am depus.

Buna seara!am si eu o nelamurire!eu am nascut pe 1 oct.si am fc cerere la ajofm de intrare in ccc 2ani,si astept sa imi vina actele ptr depunerea dosarului.eu nu am luat cele 126 zile de concediu maternal,are cumva ceava e obligatoriu sa le iau pe toate ?dosarul il depun la primarie?multumesc!
Multumesc.A fost sotul meu la angajator si mi-a completat adeverinta incepand cu 1 octombrie.daca eu in timpul somajului am avut 14 zile concediu medical,in aceeasi luna mi se scade din vechimea aceea de 1 an din adev.?ma afecteaza cu ceva concediu medical?
Buna ziua!As avea si eu o nelamurire in legatura cu dosarul ptr cc pana la 2 ani.Eu de pe 1 febr sunt in somaj.de pe 2 august am intrat in prenatal.pe 1 octombrie am nascut.ce acte imi sunt necesare si unde trebuie depuse?A fost sotul meu la primarie si i-a dat o adeverinta care am inteles ca trebuia completata si de la ultimul loc de munca si de la somaj,doar ca cei de la serviciu nu prea stiu unde sa completeze si ce luni sa treaca.Mentionez ca in timpul somajului am avut si doua saptamani de concediu medical,care am intales ca nu se considera vechime.Ce luni sa imi completeze cei de la serviciu,si ce sa imi completeze cei de la somaj dupa cele 42 zile de postnatal?multumesc!