Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj dupa ccc
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj dupa ccc

buna ziua!am terminat ccc 2ani si as mai avea doua saptamani de somaj.ce trebuie sa fac ,am fost la fortele de munca si mi-a zis ca trebuie sa fac o cerere nu stiu unde parca la casa pensiilor si dupa aceea sa vin sa fac cerere de reluare in plata!nu stiu exact unde trebuie sa merg!
1. Cand ati intrat in CCC ati primit o decizie de la Agentia Judeteana de Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) prin care vi se aproba perioada de CCC si indemnizatia aferenta.

2. Cu aceaqsta decizie mergeti la Agentia de Somaj si completati cererea de repunere in plata a indemnizatiei de somaj.

3. Daca insista totusi sa aduceti un document ca ati incetat CCC mergeti tot la AJPIS pentru asta.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
dar eu nu am primit nici o decizie.dna de la fortele de munca mi-a zis sa merg cu ultimul cupon de plata sa dovedesc acolo ca incetez.
1. Mergeti cu cuponul de plata asa cum vi s-a spus.

2. Dar puteti merge si la AJPIS sa luati actele doveditoare.