Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu pentru cresterea copilului

Inainte de indeminzatie creste copil am fost in somaj 6 luni,am luat somaj 4 luni ramanand 2 luni.Vreau sa stiu daca dupa terminarea celor 2 ani de crestere copil mai pot beneficia cele 2 luni de indemnizatie somaj.Ce acte imi trebuie?
Daca din somaj ati intrat in CCC, atunci acesta s-a suspendat urmand a se relua imediat dupa terminarea CCC ....
Trebuie sa mergeti la AJOFM cu un act din care sa reiasa ca ati terminat CCC si pe care il atasati la cererea de reluare a platii indemnizatiei de somaj.
De unde sa i-au actul respectiv?
Il luati de la Primarie (unde ati depus dosarul pentru CCC) sau de la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale, cea care a platit indemnizatia pentru CCC.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc,pt raspuns.