Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

buna ziua, pot sa iau somaj dupa cei 2 ani de prenatal, deoarece firma la care am lucrat a dat faliment , mentionez ca eu am mai luat somaj inainte de prenatal 4 luni,daca pot ce acte imi trbuie. multumesc.
1. Cred ca nu este vorba de prenatal ci de concediu crestere copil (CCC) pana la 2 ani.

2. - Daca ati intrat in CCC in timp ce erati in somaj atunci s-a suspendat indemnizatia de somaj care se va relua, de unde a ramas, pana se va termina perioada initiala de somaj.
- Mergeti la Agentia de Somaj si completati o cerere de reluare a platii indemnizatiei de somaj.

3. Daca nu erati in somaj cand ati intrat in CCC atunci veti putea beneficia de indemnizatie de somaj daca in cele 12 luni inainte de a intra in CCC ati avut stagiu de cotizare la somaj.

4. Pentru clarificare spuneti cand se termina CCC si cand, in ce perioada, ati fost ultima data in somaj indemnizat.