avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate penny

Activitate penny

Sigur o contactez si foarte greu imi raspunde,de aceea sunt ingrijorata
Multam
Buna ziua
Sunt in partaj,de fapt pe 23/03/13 legea a decis, sigur cu drept de apel 14 zile de la comunicare,urmarind dosarul pe Jud Sectorului 5 am vazut ca exista o cale de atac adica fostul a depus pe 26/03/13 apelul imotriva deciziei.
Avocata mea a zis ca ma v-a anunta in momentul comunicarii dar o sa dureze mi-a zis de la o luna la 5 luni si numai dupa putem face apel.
Eu sunt in UK si nu am posibilitatea sa verific,doar online, iar azi am vazut apelul lui si bineinteles ca decizia a fost trimisa partilor(mai putin mie) deoarece avocata mea v-a fii instiintata.:(
Sunt in dilema va rog sa-mi raspundeti si mie care sunt procedurile legale in urma deciziei adica cred ca avocata mea nu comunica cu mine si mi-e teama ca o sa ma trezesc cu cine stie ce decizie in urma apelului.Ce ma sfatuiti?
Multam
Buna dragii mei,

Sunt in partaj dar se pare ca fostul sot imi ingreuneaza procesul prin a nu lasa expertul sa faca evaluarea la proprietate,asta odata,in al doilea rand se pare ca nimeni din vecinii mei sau cunostintele mele n vor sa se implice ca si martor,din cauza atitudinii fostului sot,se tem de el.Acum mi-am intrebat avocata daca as putea pune pe fratele meu,cel putin nu se teme de el,raspunsul a fost categoric NU ,precizand ca poate el nu v-a fi de acord,nu mai stiu ce sa fac,eu am un martor care sigur se prezinta dar imi mai trebuie inca unul sin spusele avocatei...va rog sfatuiti-ma:( in procesul de divort a fost mama mea martora,asta sa fie cauza ptr care fratele meu nu poate fii martor?
Va multumesc anticipat
Seara buna dragilor,
Va deranjez cu o singura intrebare:Cat la suta se plateste taxa de timbru in cazul partajului?
Va multumesc anticipat:D
Răspuns la discuția Un sfat, please ;-)
Va multumesc mult
Buna dragilor,

O simpla intrebare, sunt in partaj, nimic deosebit dar ma macina o intrebare:
In timpul casatoriei cu un cetatean egiptean am cumparat un teren in 2003,desigur pe contractul de vanzare cumparare sunt trecuta eu si casatorita cu el,dar intr-unul din alineatele contractului,eu ai dau lui doar un drept de superficie in cazul unei constructii,cum stim cu toti legea privind dreptul de proprietate asupra terenurilor de catre cetatenii non-europeni, Legea nr. 54/1998 unde ''La momentul actual, cetatenii straini si apatrizii, persoane fizice, nu pot detine, in Romania, terenuri in proprietate, deoarece legea nu le permite.'' am incheiat citatul.
Intrebarea mea este:se include si el chiar daca am fost casatoriti?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Un Srl se imparte la divort?
Multumesc mult,asa ma gandeam si eu.
Răspuns la discuția Doar o parere va rog
Va multumesc mult.Sanatate!
Buna sa va fie inima dragilor si multumesc celui care a infiintat acest site unde ne mai gasim consolarea si ne aflam drepturile acolo unde ne sunt luate,multumesc de asemeni tuturor celor care mi-au raspuns pana acum la intrebari,Dumnezeu sa va binecuvanteze!
Stiu ca ne aflam cu toti pe aici in ''deriva'' avem atatea intrebari, noi cei fara asa multa stiinta in literea legii asteptam lumina de la voi dragii mei!
Am terminat divortul in sfarsit si desigur azi am partajul,intrebarea mea este: daca o proprietatea se afla pe masa partajului respectiv un teren unde nu aveam construit nimic pe el si asa in lipsa mea deoarece sunt in UK din 2007 se ridica o constructie la cine ar trebui sa apelez? La primaria locala? Pe contractul de vanzare-cumparare al terenului se afla numai numele meu ( unde in art 7 al contractului ai dau drept se superficie sotului meu care este cetatean egiptean numai pe constructie in cazul ridicarii ei si pe toata durata) asta denota ce?
Bineinteles el se afla acolo inca in cine stie ce constructie dar bun ,are dreptul? fiind pe masa partajului in lipsa mea?
Va multumesc si astept ajutor
Antoneta
Am si eu o intrebare din 1998 pana in 2007 am lucrat pentru firma mea fiind asociat unic ,casatorita cu un cetatean egiptean, la partaj este pusa pe masa de partajare? B-)