avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1298 soluții astăzi
Forum Activitate simo79

Activitate simo79

Buna ziua,
Am o rugaminte, daca ma puteti ajuta cu un sfat. E in legatura cu o persoana hartuita de un barbat cu care a avut in trecut o relatie pasagera. Acesta continua sa o caute, atat la telefon cat si personal la domiciliu agasandu-i pana si parintii si prietenii. Desi a intrerupt orice legatura cu el de mai bine de un an , acesta nu intelege sa o lase in pace, postand pe site-uri de socializare fotografii cu ea. Intrebarea este ce poate sa faca impotriva lui intrucat se teme pentru siguranta s-a fizica si mentala, unde pote sa faca plangere impotriva acestuia? de la Politie i s-a spus ca sa depuna plangere la judecatorie, in civil???? se poate???nu e de natura penala?
Va multumesc pt ajutor!
ma refer la faptul ca nu a redactat in termenul de 30 de zile acea hotarare astfel incat sa o fi putut ataca in termen legal de 30 de zile de la pronuntare,sau aceasta nu este eroare?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea speta:
Am avut un proces civil-fond funciar- anulare titlu de proprietate. Instanta de fond mi-a dat castig de cauza urmand ca in recursul declarat de partea adversa sa pierd.Marea mea dilema vine din faptul ca am introdus cerere de revizuire care mi-a fost respinsa ca fiind tardiva,acum vreau sa fac contestatie in anulare.Intrebarea este daca pot sa invoc eroarea materiala a tribunalului care in recurs s-a pronuntat in data de 19.11.2010,a redactat hotararea in 24.12.2010 si mi-a comunicat-o in 31.12.2010. In 19.01.2011 am introdus cererea de revizuire care mi-a fost respinsa ca tardiva,ori cum puteam sa imi motivez aceasta cerere si sa o introduc in termen daca insasi instanta a depasit termenele,hotararea aceasteia nefiind redactata astfel incat sa pot sa intru in posesia ei si nu ies din termenul de 30 de zile de la pronuntare asa cum cere legea. Acum nu prea stiu incotro sa o iau deoarece bani pentru avocat....nu am si sper sa ma ajutati cu cateva sfaturi,orice ajutor cat de mic,orice idee ar fi de apreciat.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Răspuns la discuția mai exista vreo cale de atac?
va multumesc pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns,in ce termen de la pronuntare poate fi introdusa aceasta actiune?
Buna ziua,
Va rog din nou sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste urmatoarea speta.
Intr-un proces civil-fond funciar,instanta de fond mi-a dat castig de cauza dupa care am pierdut in recursul intentat de partea advesa. Mai apoi am facut cerere de revizuire care mi-a fost respinsa ca tardiv formulata,intrebarea mea este: mai am vreo cale de atac? as putea cere repunerea pe rol sau altceva?daca da in ce termen?
Va multumesc!
O zi linistita tuturor!
Răspuns la discuția cale de atac
Va multumesc pt raspunsuri!
In ce termen pot fi exercitate aceste cai de atac,contestatia in anulare,respectiv revizuirea? termenul curge de la pronuntare sau de la comunicare?
Discuție cale de atac
Buna seara si La multi ani!
am nevoie de un raspuns din partea dvs. din nou . Ce cale de atac poate fi urmata in cazul unei decizii civile irevocabile emisa de instanta de recurs, de tribunal mai exact. este vorba de un proces civil ,fond funciar. instanta de fond ne-a dat castig de cauza iar in recurs am pierdut,ce e de facut?
multumesc!
Răspuns la discuția vechime in invatamant
Nu,nu se considera vechime in invatamant,se considera vechime in munca dar nu si in invatamant!
Răspuns la discuția urgent!
Va multumesc mult pt. sprijin si pt. timpul acordat. Azi am pus intampinarea la posta,pe 10 iunie avem termen de judecata,sper sa iasa bine!:luck:
Am mers pe tardivitatea recursului,pe lipsa semnaturii,deoarece la dosar nu este imputernicire avocatiala si am combatut motivele recursului motivand si in fapt si in drept...iar acum astept...
Răspuns la discuția urgent!
Data comunicarii catre partea adversa este 08.03.2010 iar data inregistrarii recursului este 25.03.2010.Noi am primit comunicarea hotararii in 05.03.2010.