avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate moldoveanuna

Activitate moldoveanuna

daca sunt plecata din tara pe o perioada de timp determinata/nedeterminata am dreptul sa mai ridic alocatia de stat a celor doi copii minori? mentionez ca minorii au rezidenta permanenta si primesc alocatie si in tara in care suntem.
revin cu un detaliu care cred ca va genera alta raspunsuri. deci povestea toata este: un bun prieten ne-a rugat de curand sa-i cumparam casa (doar in acte cum am spus) pt a nu fi executat de banca. dupa ce am citit raspunsurile de la dvs (va multumesc) am vb din nou cu el si ne-a spus ca nu exista ipoteca pe acest imobil, banii i-a obtinut in baza unui program pentru agricultori iar acest imobil a fost cumparat ulterior. noi suntem de acord sa-l ajutam cu problema asta dar nu suntem de acord sa avem probleme mai apoi cu banca. ce ne puteti spune acum?
un bun prieten are un credit la banca destul de mare si se afla in imposibilitatea de a plati ratele. daca noi cumparam casa lui (doar in acte, ca sa nu i-o puna banca in vanzare) atunci banca poate ataca contractul de vanzare-cumparare in vreun fel?
Răspuns la discuția partaj in caz de abandon familiar
multumesc tuturor pt raspunsuri. nu se pune problema sa ne dea noua casa deoarece noi suntem stabiliti in strainatate. noi vrem doar sa-l ajutam cu bani pe fratele care a ramas in casa cu tata socru sa renoveze casa si ne gandeam sa ocolim cumva costurile unui divort ca am cheltuit deja o gramada de bani cu autorizatii, proiect, etc. dar acum ne-am hotarat deja, mai bine platim si divortul si bineinteles si partea ei decat sa aiba pretentii dupa ce terminam cand bineinteles pretul casei va creste considerabil.
socrii mei sunt despartiti de aproximativ 18-19 ani dar nu sunt divortati. vreau sa stiu ce drepturi mai are soara-mea asupra imobilului din moment ce ea este cea care a parasit domiciliul lasand cei 5 copii, dintre care 4 minori, cu socru-miu. precizez ca singurul bun comun este casa in care au locuit. vreau sa stiu deoarece eu si sotul vrem sa renovam si sa marim casa dar dc ea are dreptul la ceva atunci interesul este sa se faca partajul (si divortul bineinteles), inainte de a o renova,nu?