avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate gabi.gabryel

Activitate gabi.gabryel

Da acopera pensia de intretinere, dar nu mai ramane prea mult, iar salariatul cu ce mai traieste? Iar vizavi de poprirea conturilor inclusiv cel de salariu, se opreste 1/3 din salariu la firma si apoi diferenta se vireaza in contul de salarii care este blocat, iar salariatul nu isi mai poate scoate banii. Ce se intampla in aceasta situatie? Multumesc mult
Fiscul a trimis poprire pe salariu, la firma, a blocat toate conturile salariatului. Salariatul are de platit si pensie alimentara de intretinere a copilului minor. Cum se face poprirea pe salariu in acest caz? Am inteles ca exista posibilitatea ca fiscul sa deblocheze contul de salariu al salariatului in cazul in care exista poprirea la firma si retinerea se face acolo. Astept o lamurire in acest caz. Va multumesc!
Discuție Plangere penala
Pot face o plangere penala pentru sustragere de documente din firma, impotriva unui fost angajat, care m-a dat in judecata si care a depus la dosar documente care nu trebuiau sa fie in posesia lui, cum ar fi state de plata, contracte, deci ma pot gandi ca a sustras din firma si alte documente importante.
In ce conditii pot face asta??

Multumesc!
Mi s-a respins un apel ca netimbrat, desi timbrasem cu o zi inainte, si trimisesem pe fax cerere de amanare cu copia timbrarii si cu mentiunea ca se trimite originalul prin posta. Era primul termen din apel, si mi s-a tespins ca netimbrat. Ce pot face in aceasta situatie.

Multumesc mult!