avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 571 soluții astăzi
Forum Activitate dorudoru

Activitate dorudoru

Reclamanta doreste sa faca cerere catre instanta de judecata pentru judecarea cauzei in lipsa. ce articol trebuie sa scrie ? Nu doreste suspendarea ! ci judecarea cauzei in lipsa ei. pentru asta am inteles ca trebuie sa faca o cerere catre instanta



[Atunci când răspundeţi unui mesaj nu apăsaţi pe butonul "Citează", ci apăsaţi pe butonul "Răspunde"]
stiti cumva ce articol din noul cod de procedura civila si cum se face cererea catr instanta? Multumim



Am o cunostiinta care in data de 17.12.2013 are primul termen de judecata Litigiu de munca pentru neacordarea drepturilor salariale. Atat faptul ca persoana in cauza nu mai lucreaza de 2 ani la acest parat, angajator. A depus la dosar toate actele care le avea de la ITM. Dar problema este alta a cu ceva timp in urma a fost amenintata de oamenii fostului angajator. Reclamantei cea care are de luat bani pe vre-o 4luni de zile ,bani de concediu Acum ii este teama sa nu fie batuta pe strada de acest angajator sau de apropiatii patronului. Se poate judeca in lipsa reclamantei ? La dosar sunt toate dovezile scrise. si exista si niste expertize grafologige la politie care dovedesc falsurile facute de fostul angajator. Mentionam ca dosarul a fost depus in 20.05.2012 iar primul termen este in 2013 decembrie
Multumiri anticipate
Subiect: Teren dat in arenda impotriva vointei mele-este normal si legal ?
Titlu de proprietate exista 2 proprietari Ion ( 1,27 ha ) si Vasile ( 1,27 ha ) pe un teren extravilan cu un total de 2,54 ha.
Ion este mort din anul 2000. Ion are un mostenitor legal. Care nu a facut succesiunea.Vasile mai smecher a arendat si dat catre o firma de lucreza terenuri agricole toata suprafata de 2,54. Culege roadele dupa toata suprafata de 2,54 ha si nu cum era normal si firesc pentru 1,27 ha. In schimb mostenitorul legal al lui Ion ,fiul acestuia plateste impozit pe terenul mostenit, fara a beneficia de nimic alceva. Primaria din localitatea Urziceni nu da relatii... Putea Vasile sa arendeze tot terenul ? Poate fi considerat Tulburare de posesie. Mai ales ca atat vasile cat si societatea care a luat terenul in arenda refuza sa stea de borba cu mostenitorul lui Ion ? Ce se poate face le


Titlu de proprietate exista 2 proprietari Ion ( 1,27 ha ) si Vasile ( 1,27 ha ) pe un teren extravilan cu un total de 2,54 ha.
Ion este mort din anul 2000. Ion are un mostenitor legal. Care nu a facut succesiunea.Vasile mai smecher a arendat si dat catre o firma de lucreza terenuri agricole toata suprafata de 2,54. Culege roadele dupa toata suprafata de 2,54 ha si nu cum era normal si firesc pentru 1,27 ha. In schimb mostenitorul legal al lui Ion ,fiul acestuia plateste impozit pe terenul mostenit, fara a beneficia de nimic alceva. Primaria din localitatea Urziceni nu da relatii... Putea Vasile sa arendeze tot terenul ? Poate fi considerat Tulburare de posesie. Mai ales ca atat vasile cat si societatea care a luat terenul in arenda refuza sa stea de borba cu mostenitorul lui Ion ? Ce se poate face legal
Locuiesc intr-un bloc de sapte etaje.Sunt proprietarul unui apartament.Se vre-o 3 ani de zile cad ploua afara imi curge apa pe peretii din baie si bucatarie. Rosturile de inbinare ale placilor de beton sunt distruse si se infiltreaza apa din exterior catre interior. Peretii sunt negri de mucegai si uzi ajungand pana la reteua electrica.
Am solicitat sprijinul Asociatiei de proprietari.Raspunsul a fost clar: Pereti exteriori nu este parte comuna a condominilui si ca nu este de datoria administratiei si a asociatiei de proprietari. Intrebarea este ?Conform legea:230/2007 art.3 (c ) peretele exterior este proprietate comuna si face parte din condominiu-Un condominiu este format din apartamente. Cine trebuie sa faca reparatiile ? Proprietarul sau asociatia de proprietari ? Multumiri anticipate
Totul sa facut cu complicitatea postasului.el postasul cunostea situatia.
Acum sa reglementat situatia. Are un curator special dat de primarie(Autoritatea tutelara) Dar pana acum ? Intrebarea era in cazul de fata ce se poate face,intrucat exista un dosar penal pentru fals si uz de fals. Problema esta ca parchetul si politia tine ascuns acest dosar de doi ani si zece luni-aproape trei ani. desii se cunoaste faptuitorul.Exista posibilitatea sa se prescrie fapta? probabil din aceasta cauza este tinut ascuns dosarul. Parchetul oras Oltenita ,jud calarasi
Am facut o plangere penala pentru Fals si uz de fals. in data de 15.03.2010 ( acum aproape 3 ani ) Politia si parchetul oras.Oltenita,jud.Calarasi a facut expertiza grafologica si sa dovedit ca semnaturile sunt false.Se cunosc autorii. Numai ca procurorul de caz tine in sertar acest dosar. Autorul fiind un om cu stare materiala buna si finul unui primar influent din zona. Anul trecut in 2012 am sesizat CSM Mi sa raspuns ca: Dosarul este in lucru si ca voi primii raspuns de la parchetul oras Oltenita,jud.Calarasi. In rest nimic.Am incercat de mai multe sa vorbesc cu aceasta doamna procuror dar,nu sta de vorba cu mine.Imi spune mereu ca dosarul este in lucru si atat. Ca voi primii raspuns. Este vorba de pensia unei persoane cu handicap. Care o ridica alta persoana decat bonlavul. Fara a exista vre-o procura sau curatela.
Ce mai puten face ?
Multumiri anticipate !
Discuție Ce inseamna ?
Pensie de invalid legea pensiilor
asa cum pot primi pensie de invaliditate si asiguratii care si-au indeplinit obligatiile militare daca invaliditatea s-a produs in timpul si din cauza indeplinirii obligatiilor militare.