avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate 10129

Activitate 10129

Buna ziua,
Am avut un contract serviciul de gospodarie locala pentru inchirierea unui loc de parcare pentru autoturism. Ulterior incheierii contractului la circa 6 luni am muncit in afara tarii vreo 2 ani. Sincer am uitat ca mai trebuie sa platesc acel loc de parcare, si am primit o instiintare de plata in primavara, am achitat atunci o suma de100 ron dintr-un total de 350 ron. De curand m-am trezit cu o somatie urmare a unui dosar de excutarea silita ca mai am de plata suma de 250 plus penaliatti de 360 lei. Am achitat debitul de baza, insa intreb: mai am vreo sansa sa nu achit si penalitatile?

Multumesc!
Buna ziua,

Revin cu un subiect pe care l-am mai abordat din alta perspectiva. Acum cca 12 parintii mei, ambii in viata au "vandut" fratelui meu un teren pe care sa isi construiasca o casa, lucru care s-a si intamplat. In urma cu cca 4 ani a murit mama si de atunci au inceput discutiile intre noi legat de ce ar urma sa mostenim fiecare. Tata considera just sa faca un act de dreptate in sensul ca ar trebui contrabalansata valoarea terenului dat fratelui meu, cumva, dar se pare ca nu exista un accept in acest sens si din partea fatelui.
Intrebarea ar fi daca pot deschide actiuune in instanta ca mostenitor rezervatar, avand in vedere ca vanzarea terenului nu a fost un act de vanzare ci doar o vanzare mascata?
Buna ziua,

Sunt salariat la o firma la care mi se platesc contributiile la pensie. In paralel am si un PFA, la care as dori sa platesc voluntar contributia la pensie. As dori sa stiu daca cele 2 contributii imi vor aduce si o pensie majorata, si daca suma adusa ca aport pe PFA are aceeasi contributie ca si contributia de salariat in ce priveste o majorare a pensiei?
Multumesc ptr raspuns!
Buna ziua,
Sunt un membru cooperator, care am parasit sistemul cooperatiei in 2007. La data la care mi-am dat demisia din functia pe care o aveam, nu mi-am retras si partile sociale de memebru cooperator. Nu am depus vreun act din care sa rezulte ca doresc sa nu mai fiu membru cooperator, iar cu toate acestea nu am fost invitata vreodata sa particip la sedintele cooperativei. Doresc sa stiu ce drepturi am in ce priveste deciziile luate de societatea cooperatista. Daca maine, cei ramasi si ca angajati in cooperativa decid sa vanda proprietatea, in ce masura ma pot impotrivi unei astfel de decizii?

Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Testament fara succesiune
Buna ziua!
Sa inteleg ca din ce ii revenea mamei,tatal ia 5/8 iar ceilalti 2 copii impreuna restul de 3/8.Tata are dreptul in plus la 1/2 din total masa succesorala? Problema ar fi ca legat de ce spunea dl Cobanu,ca fratele meu sa- mi cedeze ceva din ce are ptr a contrabalansa, nu se pune problema ptr ca sunt deja discutii intre noi. Legat de,in ce conditii se poate face acest lucru si daca sunt sanse de reusita? Ce documente tb sa prezint in instanta? Acest lucru se poate face numai dupa dezbatrea succesiunii?
Răspuns la discuția Testament fara succesiune
Mersi ptr operativitatea raspunsului.E totusi ceva ce imi scapa.Ca sa fiu bine inteles,tata a descis sa contrabalanseze faptul ca fratelui meu i-au vandut(evident fara sa plateasca nimic cu exceptia banilro aferenti perfectarii actelor)jumatate din terenul detinut de amandoi atata timp cat a trait si mama.Motivatia a fost ca se simte dator sa existe o impartire echitabila a bunurilor detinute de ei.Extrapoland ce imi spuneti dvs sa inteleg ca as fi si eu mostenitor rezervatar de pe urma mamei asupra terenului pe care il detine acum fratele meu si pot ataca acest lucru in instanta?
Acum 2 ani parintii mei care au un loc de casa si respectiv casa construita de ei s-au gandit sa doneze jumatate din teren fratelui meu pentru a-si construi casa lui proprie.La un an de zile moare mama,noi mostenitorii nefacand dezbaterea succesiunii.De atunci au inceput discutii intre mine si tatal meu pe de o parte si fartele meu pe de alta parte.Am discutat cu tata si este de acord sa faca un testament sa-mi cedeze mie partea lui.Ce alte posibilitati ar fi in afara de testament?Evident ca totul inseamna bani si as dori sa stiu cum este mai ieftin.Cat ar trebui sa fie partea mea si a tatalui din partea mamei?Tata poate lasa prin testament ceva care nu s-a dezbatut prin succesiune?Fac mentiunea ca suntem 2 frati si tatal cei care mostenesc.Multumesc!