avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Activitate anna_ema

Activitate anna_ema

am inteles.....multumesc
va redau titlul contractului: ,,CONTRACT DE INCHIRIERE PTR TERENURI CU DESTINATIA DE CURTI/GRADINI AFERENTE IMOBILELOR CU DESTINATIA DE LOCUINTA ,,

Obiectul contractului:propietarul asigura chiriasului folosinta terenului cu destinatia curti/gradini aferente imobilului ce constituie locuinta,teren ce apartine domeniului privat al localitatii.Din terenul aferent imobilului chiriasului ii revine suprafata de 248,34 metrii patrati.

Pretul contractului si modalitatea de plata:pretul inchirierii,respectiv chiria lunara este de 24,83 lei conform HGR 310/2007..
Daca platesc chirie conform contractului respectiv,trebuie sa platesc si impozit,nefiind propietar al terenului inchiriat.
B ziua... va multumesc ptr raspuns dar mai am o intrebare va rog:taxa se asimileaza cu chiria pe care o platesc lunar ?
Am cumparat o casa nationalizata si terenul de sub ea,dar curtea fiind prea scumpa am inchiriat-o de la primarie si platesc chirie pe terenul cu destinatia curte.Acum am primit instiintare ca trebuie sa platesc si impozit pe terenul inchiriat cu destinatia curte,este normal?.In citatia primita se prevaleaza de legea 227/2015 art.461 al.2 dar in el se refera la cladiri. Ce ma sfatuiti sa fac?
multumesc ptr raspuns..dar ptr ca e vorba de 32 de zile lipsa,nu se poate prin compensatie,lua din vechimea de grupa a II-a?
am 19 ani,10 luni si 18 zile in grupa a-I-a de munca si 4 ani si 8 luni si 26 zile in grupa a -II-a de munca...pot beneficia de recalculare a pensiei? mentionez ca am iesit la pensie in 1.11.1995 si cu stagoul complet de cotizare..sunt nascut in 13.04.1941..v-as ruga sa ma lamuriti...va multumesc
multumesc ptr raspuns
b ziua

V-as ruga sa-mi spuneti,o universitate are dreptul sa retina actele de studii originale
? ptr ca ,la universitatea Spiru Haret am avut dosarul meu cu acte originale..nu vreau diploma de la aceasta universitate dar vreau diploma de bac.in original,pe care m-a obligat sa o depun in momentul cand m-am inscris la aceasta univ...dupa ce am absolvit,acum 6 ani aceasta facultate nu mi-am luat diploma dar dosarul meu cu celelalte acte au ramas acolo..acum,ptr ca nu imi ridic diploma de la fac,nu vor sa-mi dea celelalte acte in original,daca nu-mi ridic si diploma..e legal sa mi se retina actele mele in original?

multumesc
Discuție mostenire
un var de gradul unu a murit(nu are copii)..are sotie si verisori de gradul unu..verisorii mostenesc si ei?dar verisorii care nu sunt in viata pot mostenii mostenitorii acestora?
Răspuns la discuția Dreptul la pensie
eu stiam ca angajatii civili,din min apararii nat..au alta incadrare..de aceea v-am intrebat si chiar am o neclaritate in privinta grupei de munca a mea..am gasit aici si va redau exact la ceea ce am eu neclar..sau poate ca pasajul care v-il dau este vechi??

,,Stagiul complet de cotizare este de 35 ani pentru femei si barbati. Cresterea stagiului complet de cotizare se va realiza pentru barbati pana in decembrie 2014 si pentru femei pana in ianuarie 2030 conform esalonarii prevazute in anexa 5 la legea 263/2010.

Fac exceptie cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, barbati si femei al caror stagiu complet de cotizare este de 30 ani.

deci eu dactilografa fiind la unitatea militara,avand si spor de dispozitiv si confidentialitate,chiar nu beneficiez de grupa????

multumesc inca o data ptr raspuns...