avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate alynus

Activitate alynus

In urma cu 2 ani mi-a fost spart apartamentul si furate bunuri in valoare de 2800 lei.Dupa un proces care a durat 1 an jumatate am primit acasa o Hotarare din care rezulta ca inculpatul respectiv va savarsi 6 ani de puscarie si deasemenea este obligat sa-mi achite aceasta suma de 2800 lei.
Ce trebuie sa fac mai departe ca sa recuperez bani?

Multumesc!!!!

Răspuns la discuția aer conditionat
multumesc.....nu face zgomot......doar curge......
Discuție aer conditionat
buna ziua!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema....mi-am cumparat aer conditionat....am inteles ca am veoie pe langa multe acte si de acordul vecinilor. Ce pot sa fac daca nu toti vecini isi dau acordul sa imi montez aparatul?
Rog o solutie....Multumesc
ai face bine sa-ti mai faca parinti o declaratie la notar.....sa fi sigura...nu mai e valabila...trebuie sa fie facuta in anul i care calatoresti
Discuție ajutati-ma?!
Cetăţeanul roman A.A. împrumută cetăţeanului roman N.N. suma de 100 sesterţi în anul 2 dHr. cu scadenţa la 2 ani. În anul 3 dHr. părţile convin ca rambursarea sumei să se facă în anul 5 dHr. şi nu în anul 4 dHr. aşa cum se convenise iniţial. Totuşi, în anul 4 dHr. A.A. pretinde înapoierea sumei datorate.
N.N. refuză, invocând lipsa scadenţei. A.A. îl dă pe N.N. în judecată pentru neplată.
a. Ce procedură de judecată se aplică?
b. Expuneţi desfăşurarea procesului.
c. Ce sentinţă se poate da?

Discuție drept roman
Patricianul Marcellus este căsătorit cum manu cu Silvia şi are 4 copii:Sabinus, Cornelius, Emilia şi Eusebia.
La 20 de ani Sabinus se căsătoreşte cum manu cu Lucreţia şi are 2 copii: Laurenţiu şi Sebastian.
La 21 de ani Cornelius se căsătoreşte sine manu cu Flavia şi are un copil: Primus.
La 15 ani Emilia se căsătoreşte cum manu cu Marius şi are o fiică Corina.
La 16 ani Eusebia se căsătoreşte sine manu cu Antoniu.
La 25 de ani Sabinus încercând să-şi ucidă tatăl, este alungat din familie.
La 30 de ani Cornelius este dat în adopţie cu efecte depline patricianului Paulus.
a. Stabiliţi familia agnatică şi pe cea cognatică.
b. Calculaţi, în baza unei scheme, gradul de rudenie dintre persoanele mai sus amintite.
c. Ce loc şi ce statut juridic au în familie aceste persoane?
d. Cum se realizează alungarea din familie a lui Sabinus?
e. Care sunt efectele adopţiei cu efecte depline a lui Cornelius?