avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate kostin69

Activitate kostin69

un departament dintr-o companie de stat doreste infiintarea unui birou vamal in calitate de comisionar vamal prin transferul unor salariati care au fost scolarizati pentru functia de declarant vamal.
? salariatul care a fost scolarizat si refuza transferul are vreo obligatie de plata pentru cursurile platite de companie ? salariatul nu a semnat nici un contract / acord de scolarizare pentru functia respectiva (s-a oferit voluntar)
- departamentul nu are in grila de salarizare functia de declarant vamal! si pentru acest motiv nu a comunicat care va fi salariul brut de incadrare in noua functie (DV)
?ce art. din CIM prevede transferul in cadrul aceleiasi companii ?
? incheierea unui act aditional la CIM se poate face dupa aprobarea cererii de transfer chiar daca nu se cunoaste valoarea salariului brut de incadrare???
exista posibilitatea ca pe baza unui abonament lunar la o soc. de avocati, barou, sa se asigure consultanta juridica, intocmire acte/cereri in judecata, reprezentare ???
in cazul unei infractiuni de amenintare cu bataie, loviri/vatamari corporale, se poate folosi ca proba o inregistrare audio.
Este necesara o expertiza tehnica ? Unde se face?
Răspuns la discuția drum de servitute
spuneti care este legea care va obliga sa deschideti drum de servitute.
ma aflu intr-o situatie aprox. la fel si nu stiu nimic in acest caz.
va multumesc
buna ziua, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi in legatura cu urmatoarea situatie:
undeva intr-un sat din jud. Valcea , mama detine ca mostenitor legal o gospodarie formata din casa de pamant , anexe si teren agricol care sunt date in arenda unui locuitor permanent din sat. pe o latura a proprietatii exista un drum/ o ulita pe care se putea circula cu caruta , tractor , autoturisme mici. din cauza eroziunii solului ,apelor pluviale , nu se mai poate circula pe acel drum. pe proprietatea in cauza s-a facut un drum de acces , paralel cu cel vechi , pe o lungime de aprox. 300 m si cu o latime de 3 m , fara nici un act legal , fara masuratori, schite cadastrale , scoatere din circuitul agricol , fara act notarial . Cum se poate proceda in acest caz ptr. a se intra in legalitate cu acest drum de servitute deja existent?
va multumesc!
in urma depunerii unei reclamatii la Politie pentru tulburarea linistii publice in scara blocului am declarat ca un grup de persoane au savarsit unele stricaciuni ale proprietatii comune ( rupere sigillii de la contoare de curent electric, spargeri de geamuri, tentativa de ardere a izolatiei peretilor). nu am acuzat o persoana anume ci un grup de aprox. 10 persoane ptr. ca nu le cunosc numele.
una din aceste persoane ma acuza de calomnie si vrea sa depuna plangere penala daca nu imi retrag reclamatia.
care este definitia calomniei?
in codul penal la art. 206 nu am gasit-o!
va multumesc!