Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drum de servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drum de servitute

Am un teren pe care sunt obligata sa deschid cale de servitute,conform legii.Intrebarile mea sunt:
-pot cere dreapta despagubire pentru terenul pus la dispozitie pentru servitute?
-deoarece a fost amenajat ca pentru mine(deci f.bine) contra valoarea amenajarilor facute,impartite la noi,cei 4 viitori proprietari si sub ce forma?(am dat o groaza de bani pe acest drum si pot sa cer chiar si expertiza)
Va multumesc.
Obligatia de a constitui un drept de servitute este una, dar folosinta fiind comuna, puteti solicita plata partiala pentru amenajare si intretinere.
liamic43 a scris:
Am un teren pe care sunt obligata sa deschid cale de servitute, conform legii.
Intrebarile mea sunt:
-pot cere dreapta despagubire pentru terenul pus la dispozitie pentru servitute?
-deoarece a fost amenajat ca pentru mine (deci f.bine), contra valoarea amenajarilor facute, impartite la noi, cei 4 viitori proprietari si sub ce forma? (am dat o groaza de bani pe acest drum si pot sa cer chiar si expertiza).

Buna ziua,
Aveti dreptate:
- pentru acordarea servitutii, legea va da dreptul la o justa si echitabila despagubire (plata);
- cel mai corect ar fi ca valoarea despagubirii sa fie determinata pe baza unui raport de expertiza tehnica elaborat de un expert independent;
- acest lucru se poate realiza pe cale amiabila, cu acordul tuturor partilor (la Notar) sau, in lipsa acestui acord, prin actiune in justitie.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
spuneti care este legea care va obliga sa deschideti drum de servitute.
ma aflu intr-o situatie aprox. la fel si nu stiu nimic in acest caz.
va multumesc