Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... expropriere constructie fara a se expropria si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

expropriere constructie fara a se expropria si terenul pe care era construita casa

Am mostenit un teren de 160mp cu o casa in municipiul Falticeni
Cu prilejul construirii unui aansamblu de locuinte am fost expropriat
cu decretul 234/august 1985,probabil din eroare in decret nu apare
decat constructiua pentru care s- au platit si despagubiri
Care este situatia actuala a terenului care nu a facut obiectul decretului de expropriere.
Ce trebuie facut pentru a redeveni proprietar si legal asupra terenului
constantin popovici a scris:
Am mostenit un teren de 160mp cu o casa in municipiul Falticeni
Cu prilejul construirii unui aansamblu de locuinte am fost expropriat
cu decretul 234/august 1985,probabil din eroare in decret nu apare
decat constructiua pentru care s- au platit si despagubiri
Care este situatia actuala a terenului care nu a facut obiectul decretului de expropriere.
Ce trebuie facut pentru a redeveni proprietar si legal asupra terenului

Buna ziua,
Din moment ce terenul nu figureaza in decretul de expropiere, inseamna ca el nu a iesit niciodata din posesia (patrimoniul) Dvs.
In acelasi timp, daca pentru constructie ati primit despagubiri, inseamna ca aceasta nu mai este in posesia Dvs.
In acest context, opinia mea este ca, pentru teren, puteti:
- sa introduceti in instanta o cerere "in constatare" pentru constatarea continuitatii neintrerupte a dreptului Dvs. de proprietate de la data intrarii lui in posesia Dvs. si pana in prezent;
- sa solicitati in scris, cu confirmare de primire, detinatorului actual al terenului, sa-l elibereze si sa vi-l predea in deplina proprietate si linistita folosinta; daca nu poate (obiectiv), sa negociati cu el o dreapta si echitabila despagubire (la pretul pietii).
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
legalmgm, utilizator