avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1822 soluții astăzi
Forum Activitate ane maria

Activitate ane maria

Răspuns la discuția Dreptul meu de a lucra in Franta

Mai am o intrebare referitor la sotul meu ce detine o carte de rezidenta pe 3 ani (el este cetatean strain). In cazul in care eu voi obtine un loc de munca acolo legal iar el nu (nu va avea loc de munca deloc), conform ideii de intregire a familiei, el are dreptul de a sta cu mine legal?
Buna ziua,
As dori sa stiu, va rog, cat este legal de a sta si lucra pe teritoriul Frantei. Am inteles ca sunt anumite restrictii pt Romania si Bulgaria inca.Ce se intampla daca in decurs de 3 luni nu reusesc sa imi gasesc un loc de munca? Am dreptul de a ramane sau nu legal pe teritoriul Frantei?Mentionez ca sunt cetatean roman.
Va multumesc anticipat.
Cu respect,
Ana Maria Stoian
Răspuns la discuția Refuz furnizare date
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Refuz furnizare date
Multumesc dar solutia e cam greoaie...el acolo..eu aici...trimitere procura...traducere procura ... toate pentru o simpla butonare intr-un calculator si gata raspunsul...
De ce Doamne nu se poate face nimic fara relatii?
Sunt casatorita cu un cetatean arab si doresc sa stiu daca sotul meu a primit viza de reintregire a familiei. Timpul maxim de raspuns la cerere s-a cam incheiat, dar eu in calitate de sotie a lui nu reusesc sa aflu niciun raspuns final. Am reusit sa vb cu cei de la mae si imigrari sapt trecuta si am aflat ca dosarul e in regula dar cand am sunat sapt asta mi se spune ca nu am niciun drept sa aflu aceste date (am sunat la mae din nou si la ambasada).Cei de la mae mi-au sugerat varianta cerere prin e-mail dar si in varianta asta cred ca e posibil sa nu aflu nimic (daca prin telefon nu mi-au furnizat nicio data, acum e posibil sa primesc numai daca o persoana binevoitoare va citi e-mailul).
Cand am vb cu cei de la mae am incercat sa le explic ca pentru a afla daca sotul meu a primit viza trebuie sa dezvalui niste date cum ar fi : numar pasaport, cnp, data nasterii, date pe care nu oricine le poate avea. Si in plus ma gandesc ca daca sunt atat de grijulii in privinta asta de ce nu mi-au cerut datele mele personale pentru a dovedi situatia mea ca sotie. Chiar nu am niciun drept sa stiu aceste informatii referitoare la sotul meu?
Cum e mai bine sa procedez?
Astept raspunsul dvs.
Am inteles, asa voi face.
Va multumesc inca o data.
Bine, va multumesc frumos.
As dori sa ma lamureasca cineva, va rog, de:
1. Traseul pe care il ia dosarul de reintregire a familiei pana la primirea vizei;
2. Misiunea consului (referitor la obtinerea vizei) si de cine raspunde acesta.
In incheiere as dori sa va adresez inca o intrebare referitoare la o situatie mai delicata:
Ce as putea face daca d-l consul refuza din motive de rasism si nu din lipsa de acte trimiterea dosarului in Romania?
Mentionez ca d-l consul este un om foarte dificil.Am fost tratata de dumnealui in prima mea vizita singura la ambasada cu caldura si incredere.Am discutat deschis despre problemele cu care m-am confruntat pe parcurs, dumnealui avand rabdarea sa ma asculte si sa ma inteleaga astfel incat la plecare am avut increderea ca am un ajutor pe care pot conta, aflandu-ma departe de tara. A doua mea vizita la ambasada a fost cu sotul meu, chiar la scurt timp dupa prima mea vizita singura, unde am gasit acelasi decor si aceleasi personaje dar intr-un alt rol, opus celui initial. Ne-am prezentat, nu pentru depunere dosar de viza ci, pentru o simpla stampila si am fost tratata cu raceala, indiferenta si proasta educatie incat am plecat cu rusinea in suflet de a fi roman. Sotul meu pe toata durata vizitei nu a vorbit deloc deoarece discutia s-a purtat in limba romana iar el nu o cunoaste.Eu sunt o fire calma, cu respect fata de altii, nu-mi place sa jignesc pe nimeni si mereu las de la mine pentru a fi in final bine, dar de data aceasta atitudinea dumnealui fata de noi m-a marcat atat de puternic incat ma doare sufletul de cate ori ma gandesc la rusinea prin care am trecut.Nici macar sotului nu i-am putut spune.
In cateva zile sotul meu se va prezenta singur (eu m-am intors in Romania intre timp) la depunerea dosarului de reintregire a familie. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla atunci, dar sper din tot sufletul sa i-l primeasca si sa-l pot urmari de aici din Romania.

Astazi am aflat raspunsul pentru problema mea. Este nevoie de actul notarial de luare in spatiu si o copie a actului de proprietate. Actul de proprietate in original este nevoie doar ca un mijloc de verificare a celor 2 acte mentionate anterior.Acesta nu se retine de ambasada sau ORI in vederea completarii dosarului.
Ana Maria Stoian
Va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Cu respect,
Ana Maria Stoian