avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate KAMIK

Activitate KAMIK

Răspuns la discuția casatorie cetatean indian
maitreyiro a scris:

buna ziua,
sunt cetatean roman si as dori sa ma casatoresc cu un cetatean indian. Singura noastra problema (deocamdata) este affidavit-ul. Suntem trimisi de la Haia la Caifa si nu ni se spune nimic. De la Ambasada Indiei ni s-a spus ca trebuie sa luam acel document din India, acolo ni se spune ca trebuie luat de aici. Va rog sa ne spuenti cum sa procedam, dat fiind faptul ca dorim sa incheiem casatoria pe teritoriul Romaniei prima data.

Va multumim si va dorim o saptaman frumoasa!


Draga Maitreyiro,

Ati reusit sa va casatoriti? Daca da, spuneti-ne si noua, celorlati care sunt actele si problemele intampinate si cum le-ati rezolvat. Va multumim anticipat.Sper sa va putem ura casa de piatra!
Buna ziua,
Am imprumutat-o pe sora mea cu o suma importanta. Din pacate sora mea nu mai are posibilitatea sa mi-o restituie si ne-am pus de comun acord sa faca o declaratie notariala care sa o pot folosi in favoarea mea intr-o viitoare mostenire. Dat fiind faptul ca ambele suntem rezidente in afara tarii, dorim sa stim care este formularea cea mai sigur acceptata a acestei declaratii in vederea utilizarii ei in Romania, in favoarea mea ca mostenitor si care sa acopere suma imprumutata, dand dreptul, in acelasi timp, sorei mele la diferenta ramasa din partea ei de mostenire. Va multumesc.
Răspuns la discuția casatorie cu un cetatean strain
Oricare din actele de stare civila se apostileaza la Patiala House in New Delhi dupa ce in prealabil au fost vizate la Home Office Department in statul unde au fost eliberate si supervizate de Ministerul de Externe din Delhi.
Răspuns la discuția casatorie romanca - indian
Buna ziua tuturor si din nou buna tie, stimata Tulsi.
O mica observatie importanta referitoare la certificatul de nastere apostilat al cetateanului indian si anume faptul ca va trebui sa treaca dupa apostilare si pe la Ambasada Romaniei in India pentru a fi vizat si de catre ei. Informatia o detin de la un ofiter de stare civila din orasul meu. Succes tuturor in demersurile voastre!
Buna ziua,
Dupa inregistrarea casatoriei incheiata la ambasada Romaniei in India, care este procedura pentru obtinerea rezidentei romanesti pentru sotul meu indian si care este tempistica de obtinere a acesteia? Vom putea locui impreuna in Italia unde lucrez legal si care este modalitatea de obtinere a vizei pentru sotul meu? Va putea sotul meu sa calatoreasca liber intre Romania/Italia/India dupa obtinerea rezidentei romanesti si a vizei pentru Italia ? Astept cu nerabdare cat mai multe informatii sau experiente personale referitoare la intrebarile mele. Va multumesc.