avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate laumuzical

Activitate laumuzical

Este vreo diferenta daca constructia nu este casa locuibila? Eu am 2 anexe gospodaresti la care am platit impozitul, dar nu am autorizatie de constructie. As vrea sa le fac autorizatii, intrucat in viitor una din ele va fi anexata casei pe care o voi construi.
Sotia mea lucreaza de 1 an si putin cu jumatate de norma. Am inteles, citind pe acest forum, ca trebuie sa cotizeze 24 luni pentru a primi somaj.
Inainte sa se angajeze aici, a avut somaj de studii, imediat dupa absolvirea facultatii, timp de 9 luni. Se calculeaza si cele 9 luni in care a primit somaj, ca vechime, sau este nevoie sa lucreze inca 1 an pentru a putea primi soamj.
Studiile superioate se calculeaza la vechime?
Eu trebuie sa iau o suprafata de pamant de la tatal socru. Problema este ca el vrea neaparat prin donatie. Am inteles ca sunt multe dezavantaje. Am cautat prin lege, dar e prea "multa" sincer... Eu as vrea prin Vanzare-Cumparare. Dar ca sa-l conving, trebuie sa ii adug argumente solide in favoare Vanzare-Cumparare, si argumente solide in defavoarea Donatiei.
Ceea ce vreau sa intreb este : exista vreo modalitate de a face donatie, dar sa nu se poata atinga nimeni de pamant odata ce mi-l doneaza mie(mai bine zis sotiei mele)?
Care ar fi marile dezavantaje ale donatiei?
Sper sa ma poata ajuta cineva. Va multumesc frumos!!!
Daca vreau sa fac orchestratii la anumite melodii cunoscute, si apoi sa le vand, doar pentru interpretare personala (de ex. karaoke), este ilegal, este considerata piraterie?
:-/
Răspuns la discuția Calculare plata indemnizatie
Multumesc foarte mult pentru raspuns.=D> M-ati scos dintr-o mare ceata....
Sunt absolventa a unei facultati de 3 ani. Acum ma aflu in somaj de studii, care tine 9 luni. Vreau sa stiu daca aceasta perioada de 9 luni se ia in calcul pentru obtinerea de indemnizatie crestere copil. Daca de exemplu ma angajez acum, mai este nevoie de 12 luni de plata, sau inca 3 luni pe langa cele 9?
Si as mai dori sa aflu daca pentru locurile de munca part-time se calculeaza in altfel plata pentru indemnizatie.(adica se paltesc tot 12 luni ,sau 24?)

Multumesc anticipat.