avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate cry_ss

Activitate cry_ss

Se poate vorbi despre dubla impunere?eu platesc de fapt acelasi lucru, de doua ori, si nu beneficiez de nici un avantaj fata de o persoana care plateste o singura data...Fiind un sistem de asigurare, nu se face o balanta,ceva,la sfarsit de an, nu sunt instiintat daca am de plata,daca am beneficiat sau nu, daca a intervenit vreo schimbare in statusul meu ca asigurat?Au vreo obligatie in sensul acesta?
multumesc.
Buna
Solicit un ajutor, informare.
Sunt angajat din anul 2005 la o firma, cu contract de munca norma intreaga, de 8 ore.In anul 2006, pe perioada a 4 luni am desfasurat pentru alta firma, in timpul liber, in baza unui contract de prestari servicii (cred ca asa era denumirea) o activitate de 2 ore zilnic.
Mi s-a spus ca toate darile catre stat vor fi achitate de firma (firma intre timp a schimbat si denumire, si sediu ,etc).
La sfarsit de an 2011 primesc de la casa de sanatate hartie precum ca as avea de plata o suma+penalizari (chiar daca de atunci si pana acum nu am primit nimic la nici un sfarsit de an).
Ce pot face, stiam ca sunt asigurat de la locul de munca cel cu 8 ore, si chiar asa, de ce trebuie platit de 2ori, sau de ce firma a doua nu a depus corect sau sa ne anunte ca personal trebuie facute plati.
Multumesc.
Pentru deschiderea actiunii in civil am intrebat , insa nu cunosc ce trebuie sa fac si daca si cat am de platit pana la solutionare.Doresc sa cer instantei doar ca si cumparatorul sa respecte contractul si obligatiile ulterioare (sa o radieze si inmatriculeze in termen de x zile,deci sa vina sa ii dau actele si sa imi dea banii), sa respecte angajamentul de a plati impozitul pe perioada cat l-am asteptat sa vina sa facem actele, sa pot sa o radiez de pe numele meu in urma hotarrarii instantei si sa imi plateasca costurile de judecata.
Se poate asa , si cum trebuie procedat?
Multumiri.
Buna
va solicit si eu cateva sfaturi.
Anul trecut am vandut o masina (contract semnat de ambele parti) in 24.03.2009,cumparatorul achitand avansul,urmand sa imi dea restul de bani.Am oprit cartea de identitate a masinii, i-am dat doar talonul,urmand sa perfectam actele dupa ce imi achita si restul de bani si plata impozitului aferent masinii de la inceput de an si pana la momentul platii si definitivarii vanzarii.Respectivul mi-a trimis restul de bani , zicand ca vine sa facem actele.Nu s-a mai intamplat nici pana azi, dhiar daca am vorbit la telefoane si am trimis mailuri catre el.
Am cartea masinii, iar lui i-a fost retinut talonul (a circulat fara ITP)si remis catre Politia Municipiului unde locuiesc, dar nu il pot ridica fara sa fac dovada ca am efectuat itp=ul , dar masina e la el si nu mai pot face nimic in sensul acesta.
M-am hotarat sa ii fac plangere pentru abuz de incredere si inselaciune, caci a venit sa face actele cu buletinul cu adresa veche (am aflat ulterior ca nu mai locuieste acolo si nici acolo nu a platit impozitele).
Va rog sa imi spuneti unde trebuie sa depun plangere, daca mai trebuie sa declar si la Politie, care sunt costurile si daca onorariul de avocat il suporta el in cazul in care mi se da castig de cauza.Nu am bani si sunt f ezitant in cazul in care trebuie sa fac proces , caci nu stiu daca pot plati avocatul si cheltuielile de judecata.
Si va mai rog sa imi spuneti daca pot sa ii imput plata impozitului in urma contractului semnat de catre amandoi , incepand din data vanzarii, sau ce daune pot sa ii cer.
Nu pot nici sa radiez masina , si nici bani sa achit impozitul de cand am vandut-o , caci am crezut ca e de bunacredinta.Va multumesc pt timpul dvs.
Răspuns la discuția Sechestrare bunuri?
Asa voi face.
Cel mai devreme pot proceda abia luni dimineata.Ma gandesc insa in cat timp vine cineva sa constate faptul si sa imi pot lua si eeu bunurile...restul actiunii inca ma gandesc daca are rost sa o fac,insa ma intereseaza recuperarea si utlilizarea acestora(este un mijloc de deplasare si apoi unelte pt munca,deci il reclam ca m-a si impiedicat sa imi desfasor activitatea??).Intreb asta,pt ca daca dureaza mai multe zile sa stiu dinainte cum sa procedez.
Multe-multe multumiri.
Răspuns la discuția Sechestrare bunuri?
Multumesc pentru promptitudine, mai ales ca este duminica,insa nu mai stiam ce sa fac...
As dori sa imi spuneti daca risc ceva sau daca ma poate reclama ca stau in casa socrilor cu acceptul acestora,dar fara flotant,iar pentru prima problema daca este sufucienta reclamatia catre Politie.
Multumiri,
O duminica placuta!
Buna ziua.
Locuiesc impreuna su sotia in casa socrilor,deocamdata nu am facut nici macar flotant , pentru ca in cateva luni speram sa na mutam.
Sotia s-a certat cu fratele ei(cumnatul meu),care locuieste in acelasi imobil.Ca urmare , acesta a pus lacat pe garaj,loc unde pastrez motocicleta si sculele pentru lucru.Doresc sa mi le iau de acolo,dar nu stiu cu ce articol si ce denumire de lege(mi-au mai spus altii de sechestrare de bunuri,de tulburare de posesie,de altele...dar doresc un raspuns avizat).
Mentionez ca anterior blocarii si incuierii garajului cumnatul meu mi-a si lovit sotia,iar eu dupa ce mi-a refuzat accesul in garaj(mie sau sotiei-care are buletin pe adresa respectiva)nu am cum sa ma folosesc de bunuri.Va rog mult sa imi spuneti ce procedura trebuie urmata, pentru ca daca apelez la sectorist, vreau sa imi dea o hartie ca a gasit motocicleta si sculele mele de lucru sechestrate acolo , pentru a o putea folosi daca cumva il actionez in instanta.

mult succes dvs
multumiri anticipate!
Răspuns la discuția Radiere auto/Dovada radiere
Calitatea mea era de vanzator.Am dat talonul masinii,dar sunt inca posesorul cartii de identitate.cupmaratorului i-a fost retinut talonul pt ca nu avea itp, talonul actualmente aflandu-se la politia municipiului Resita,de unde sunt eu.Doresc sa fac radierea , dar trebuie sa fie si cumparatorul de fata?Am contractul de V-C, toate exemplarele, respectivul neavand nici un act al vanzarii-cumpararii.Politia l-a prins circuland cu masina fara ITP, si i-a luat talonul,trimitandu-l la Politia municipiului unde locuiesc.Tablitele cu numar pot scoate duplicat dupa ele,fiind proprietar.Ce cale sa urmez, sa evit judecata, caci sunt in impas financiar, orice alta procedura in baza celor prezentate , mi-ar fi de ajutor.
Multumiri.
Buna
am vandut o masina anul trecut.S-a desfasurat astfel : am vandut masina , am dat talonul (fara cartea masinii), si am primit jumatate din suma.Peste 1 luna am primit si cealalta jumatate.Cartea de identitate a ramasa la mine, iar talonul este la Politia judetului , pt ca respectivul a fost prins fara itp.Doresc sa o scot de pe mine de la imposit , insa nu se poate fara radiere.Am facut contract de vanzare cumparare,si toate exemplarele sunt la mine.Respectivul nu mai raspunde la telefoane,si nu mai e de gasit.Politia imi recomanda Tribunalul , insa ma tem ca este costisitor si nu mai am bani pentru asa ceva.Sunt restant la impozit de anul trecut din februarie.Cum pot face sa imi plateasca impozitul restant(de la data cumpararii),si cum pot lua certificat de radiere daca am cartea si contractuvl de vanzare cumparare cu respectivul?Masina probabil a fost dezmembrata,etc.
Va multumesc anticipat, si scuze daca subiectul a mai fost tratat, insa la mine este un fel de aspect diferit , cred eu...am actele,talonul e la politie,insa nu il pot lua fara sa fac dovada ca itp=ul e in regula....Nici nu stiu la ce costuri ajung cu Tribunalul si daca acestea ii vor fi imputate respectivului...
Multumiri