avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate Randy

Activitate Randy

Răspuns la discuția Plangere catre un vopsitor auto
Doar atat? ;( cumva sa il oblige sa repare masina unde nu a fost facuta corespunzator? sau sa-mi recuperez o parte din bani inapoi pentru a remedia defectele in alta parte?
Daca il dau in judecata pot sa cer daune ...? sau nu ma sfatuiti sa il actionez in judecata?
Buna ziua, in urma cu 3 saptamani am vopsit o masina integral la un prieten de-al prietenului meu aflat la 100 km distanta de mine,
Masina arata aproape ok, capota era plina de puncte, puncte care mi-a zis ca se retrag de la soare in maxim 2 saptamani, in rest era aproape ok, doar ca dupa 2 saptamani a crapat tot kitul pe unde a fost kituita,
L-am sunat pe respectivul, i-am spus care sunt problemele, el ca fara probleme le remediaza, doar ca sa gasim o zi cu soare, zis si facut, il sun de 2 saptamani si nu mai raspunde la telefon, i-am trimis si vb prin prietenul meu care incearca sa se eschiveze ca nu da de el, oricum ii fac o vizita zilele astea, dar vroiam sa stiu unde pot sa depun o plangere pentru a-mi recupera bani inapoi sau macar o parte din ei pentru a-mi remedia problemele.
Partea proasta, este ca vopsitorul nu are firma, nu lucreaza cu casa de marcat sau factura, si nu am nici o chitanta care sa dovedeasca ca am platit suma respectiva, ramanand doar martorii care erau defata.
Cumva e cuvantul meu si al martorilor ca el a vopsito.
Cu ce sa incep? protectia consumatorului? Fisc?(nu taie chitanta)
Daca ma puteti ajuta cu modele de cereri si unde anume trebuie sa apelez.
Multumesc anticipat.
goe_07 a scris:

Pentru recuperare sume restante ,pentru care este responsabil vanzatorul,aveti dreptul sa formulati actiune in justitie impotriva acestuia


Pot adresa si o plangere penala la procuratura ? sau cui sa ma adresez prima data...
Buna ziua,
Am achizitionat un apartament prin programul prima casa cu o gramada de probleme.......
Una din probleme ar fi ca pentru apartamentul achizitionat exista facturi restante, enorme din decembrie la curent (Enel) si la intretinere ar fi ultima luna neachitata....

In contractul de vanzare cumparare scrie :

Eu vanzatoarea declar ca nu am facut anterior nici un act de dispozitie sau grevare cu privire la imobilul ce formeaza obiectul cprezentului contract, ca am achitat toate taxele si impozitele datorate statului roman pentru imobilul vandut azi, data incheierii si autentificarii prezentului contract, conform certificatului fiscal anexat, voi suporta toate cheltuielile aferente folosintei imobilului vandut pana la predarea efectiva a acestuia catre cumparatori, ................................etc........

Eu vanzatoarea delcar pe propria raspundere sub sanctiunile prevazute de art 292 cod penal ca indeplinesc conditiile legii nr 230/2007, in sensul ca am achitat integral toate cheltuielile pentru utilitatile aferente imobilului vandut pana azi, daca inceierii prezentului contract..........

Cristea Marina a scris:

Daca intrati in posesia unui contract de inchiriere,iata cum d-na proprietar s-a invartit de un "Fals in declaratii".


asta insemnand ca acel contract de inchiriere de care tot vorbeste fosta proprietara este nul? sau cum?

in momentul de fata pot beneficia de apartamentul meu, sau trebuie sa mai astept pana la data cand expira acel asa zis contract de inchiriere?

pentru 'fals in declaratii' ea ce risca?
care ar fii demersurile pe care ar trebui sa le efectuez in acasta situatie, precizez faptul ca este o femeie cu care nu te poti intelege, nu se poate comunica civilizat

Citez din contractul de vanzare cumparare :

Eu vanzatoarea, declar pe propria raspundere si sub sanctiunea prevazuta de articolul 215, alin3 si art 292 Cod penal ca imobilul de mai sus este liber de sarcini, ca nu am instrainat prin acte sub semnatura privata sau autentice imobilul in cauza nu l-am ipotecat in favoarea vreunei persoanne fizice sau juridice, nu exista vrun litigiu referitor la acesta, nu am fost scos din circuitul civil, NU ESTE INCHIRIAT SI NU S-A PROMIS INCHIRIEREA, nu fac obiectul unei cereri de restituire in baza Legii nr 10/2001 sau ale Legii nr247/2005 si ca situatia de CF prezentata azi data autentificari este cea rezultata din extrasul CF de la notarul public, garantand pe cumparatori impotriva oricaror evictiuni totale sau partiale asupra imobilului vandut, autorizandu-i sa solicite intabularea in cf a dreptului de proprietate pe numele lor.
Multumesc pentru raspunsuri ...

Daca e contract facut de mana intre parti ....este valabil ?

Din cate am inteles eu, contractul ar fi facut in fata unei "avocate-incepatoare" dar nu stiu daca este si inregistrat la administratia financiara, daca nu este inregistrat la finante este egal cu zero ?

Eu stiam de existenta chiriasilor, dar intelegandune ca chiriasi pleaca in clipa in care cumpar apartamentul ..... apartamentul l-am cumparat, cu tot cu chiriasi ...
In contractul de vanzare cumparare, este stipulat daca exista orice contract se anuleaza prin prezentul contract ...
Buna seara,
Am cuparat de curand un apartament prin programul prima casa 3,
Proprietara avand chiriasi, mi-a promis ca odata ce se va face tranzactia si bani sunt la ea in cont, o sa ma pot muta linistit in apartamentul cumparat....
Acum s-a cam razgandit spune sa ii mai las pe chiriasi inca doua saptamani ca atata are ea contract cu ei ....
Odata ce apartamentul este vandut ma gandesc ca se reziliaza automat acel contract de inchiriere care predinde ca il are dar nu il arata pe motiv ca nu stie exact unde il mai are ...

In contractul de vanzare cumparare incheiat la notar se specifica clar ca noi suntem proprietari de drept al apartamentului si ar fi trebuit sa intram in posesia lui din data semnari (20.04.2011)
Pe cale verbala nu am reusit sa ajungem la nici o intelegere...Ce putem face?
Buna ziua,
Un contract de inchiriere pentru un apartament nu este valabil decat daca este inregistrat la finante ?
Daca este inregistrat la finante, ma gandesc ca acel contract "apare" undeva... dar unde anume sa caut? In extrasul de carte funciara m-am gandit ca apare ...dar in cartea funciara a apartamentului la punctul c) partea III (Foaie de sarcini) apare :NU SUNT.

asta inseamna ca apartamentul nu are nici o promisiune de vanzare cumparare sau nu exista contract de inchiriere asupra lui ...

Voi ce ma sfatuiti unde sa aflu exact .
Cand are loc urmatorul examen pentru Admitere in avocatura 2010?