avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate mihaelllatya

Activitate mihaelllatya

Discuție Loc parcare
Buna seara! Apartamentul pe care l-am inchiriat a venit la pachet cu un loc de parcare platit la primarie. Il gasesc de cele mai multe ori ocupat seara cand revin de la serviciu. Ma gandeam sa cumpar un blocator parcare. Este legala instalarea lui in sectorul 3? Am vazut parcari din sectorul 4 dotate cu asemenea blocatoare.
Discuție Masina Canada
Buna seara! Am cumparat o masina din Canada (pentru cei care sunt dornici sa ma intrebe de ce din Canada si nu din Germania si sa-mi spuna parerea lor despre aceasta alegere- nu este nevoie pentru ca fiecare face propriile alegeri etc etc). La inregistrarea la fisc si la politie-inmatriculari mi se cere un act -Dovada efectuarii formalitatilor vamale de import definitiv. Am platit vama in Germania pentru aceasta masina. Am hartiile de acolo in original si traduse in romana. Alta hartie vamala nu am. Acea declaratie vamala este hartia pe care mi-o cer cei de la primarie/politie sau am nevoie de altceva? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția RCS RDS
Multumesc mult!
Discuție RCS RDS
Am facut un contract cu RCS RDS pentru cablu si internet. Dupa 2 zile a venit un domn care a verificat ceva si m-a anuntat ca nu exista port (sau ceva de genul). Nu a instalat nimic, nu mi-a lasat vreun aparat sau vreun cm de cablu. A zis ca revine dupa cateva zile. Nu a mai revenit nimeni. Dupa 8 zile in care nu s-a intamplat nimic, am mers si am cerut rezilierea contractului. Prima oara mi-a spus doamna plictisita de acolo ca nu e nevoie, tot ce trebuie sa fac este sa refuz cand vin sa instaleze ceva. Am insistat dupa ce am dat telefoane la serviciul clienti(care au spus clar ca e nevoie sa merg la punct de lucru si sa cer rezilierea) si mi-a facut acea cerere de reziliere. Dupa un timp au venit facturi. Am primit telefoane cum ca trebuie sa platesc. Am mers din nou la acea locatie si am explicat tot de la bun inceput. Doamna a pus o stampila pe cererea de reziliere cu promisiunea ca va veni un coleg sa verifice. Nu a venit nimeni. Am sunat la ei de nenumarate ori. "Va veni cineva." In afara de alte facturi, telefoane ca sa platesc si avertismente ca vor veni sa ia aparatura (care evident nu exista), nu a venit nimeni. Ce sa fac?
Buna ziua! Am cumparat un laptop in rate si sambata a fost furat. Nu am terminat de platit ratele. Nu am facut vreo asigurare a produsului. #-o
Am sesizat Politia, dar as vrea sa stiu daca garantia produsului ma ajuta in vreun fel sau daca exista vreo asigurare obligatorie impusa in momentul deschiderii acestui tip de credit pentru produsul cumparat.

Multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri. O seara frumoasa!
Tinand cont de faptul ca dupa realizarea succesiunii copiii vor deveni coproprietari ,cei 2 nu au nici un cuvant (legal) in aceasta situatie? Sa se opuna luarii in spatiu a persoanei mai sus pomenite.
Buna seara. Situatie: apartament cu 2 proprietari(sot si sotie)+ 2 copii majori; sotul moare,dar succesiunea nu a avut loc nici macar dupa 4 ani de la data decesului(actele au ramas asa cum erau si inaintea decesului sotului). .
Intrebare: Sotia are dreptul ,avand in vedere situatia de mai sus, sa faca buletin cuiva desi in actul de proprietate sunt trecuti ambii soti? Multumesc!
Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc
Discuție Succesiune
Buna dimineata. Socrul meu a murit acum 3 ani si de cand a murit nu a facut nimeni succesiunea. Mostenitori sunt:soacra mea,sotul meu si fratele sotului meu. Sotul meu vrea sa mearga la notar si sa demareze cele necesare pt succesiune,dar fratele lui a zis clar ca nu va semna cand va fi cazul. In aceasta situatie ce se va intampla? Nu se mai poate face succesiunea?