Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna dimineata. Socrul meu a murit acum 3 ani si de cand a murit nu a facut nimeni succesiunea. Mostenitori sunt:soacra mea,sotul meu si fratele sotului meu. Sotul meu vrea sa mearga la notar si sa demareze cele necesare pt succesiune,dar fratele lui a zis clar ca nu va semna cand va fi cazul. In aceasta situatie ce se va intampla? Nu se mai poate face succesiunea?
Daca nu se poate realiza succesiunea prin buna-intelegere la notar, atunci ea poate fi facuta prin intermediul instantei de judecata, insa cu costuri mai mari de bani si timp.
Multumesc
Din punctul meu de vedere ar fi bine ca sotul dvs. sa-si convinga fratele si sa dezbateti succesiunea pe cale notariala!
Toate bune!