avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate nrista2000

Activitate nrista2000



gi-jane2 a scris:

ati fost in intarziere cu creditul?
Sigur e vb de ipoteca ?

Creditul a fost achitat integral acum peste 10 ani....dar nu am avut nevoie de cf . Acum am observat. Mulțumesc mult
Dacă banca mi-a pus ipotecă pe apartament, după ce am achitat creditul,banca nu are obligația să-mi ridice ipoteca? Mulțumesc mult pentru ajutor
Răspuns la discuția Intabulare teren intravilan
Am contactat un inginer topometrist căruia când i-am arată actele,, titlul de proprietate in copie legalizata, contractul de vânzare cumpărare, autentificat la notar,, mi-a spus că îmi iabani

Vladislav20 a scris:

Ati incercat sa il intabulati si ati luat respingere la dosar la cartea funciara? Care au fost motivatiile? Daca pe titlul de proprietate lipsesc vecinatatile (nord, sud, est, vest) si acesta a fost motivul respingerii, trebuie sa solicitati corectare de titlu. Titlul in original il aveti? (trebuie atasat la dosar)

Am o problema cu intabularea unui teren intravilan,teren dobândit prin legea 18, cu titlu de proprietate de către cel care mi la vândut, deoarece pe titul este trecut doar numărul administrativ ,nu sunt trecute si vecinătățile. Cum mă sfătuiți să actionez pentru a intabula acest teren. Menționez că am cumpărat acest teren pe care era construită o casă cu anexe,în urmă cu 20 de ani,perioada in care plătesc impozite la primărie,am contract de curent electric,am si sediul unei PFA
Discuție somaj
Am si eu o problema,dupa o luna de zile de la angajare,patronul vrea sa ma concedieze.Pot beneficia de ajutor de somaj?
Mentionez ca am stagiul de cotizatie de 24 de luni in ultimele 24 de luni.
cu stima
n.rista
pana la data de 30.05.2009 am avut un contract de munca cu 8 ore pe zi si un contract de munca cu 2 ore pe zi pentru un post de administrator la un bloc de locuinte,post pe care il detin si acum cu contract de munca,platesc somaj,cas,itm,sanatate,etc
va multumesc pentru raspuns,
dar daca ma concediaza asociatia va mai putea angaja un alt administrator?
-daca pentru calculul somajului trebuie sa ai lucrate12 luni din ultimele 24 de luni (ma incadrez in aceasta prevedere)cu program de 8 ore de ce mi sa respins cererea de somaj-tocmai pentru ca aveam si un contract de munca cu 2 ore?

va doresc o zi buna
sunt intro situatie ,cre cred eu ca e dificila.
pe data de 30.07.2009 mi-am depus dosarul pentru somaj,data la care a si fost respins.
motivul-lucrez ca administrator la o asociatie de proprietari cu program de 2 ore pe zi si salar de 150 lei pe luna.
intrebare-cum pot beneficia acum de ajutorul de somaj(daca-mi dau demisia),pentru ca ajutorul de somaj cred ca e mai mare decat acest salar.

cu stima
nrista