avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Activitate savuanamaria

Activitate savuanamaria

Sa modificat ceva cu privire la examenul de grad principal pwntru asistentii medicali cu S sau SSD? Eu stiam ca se da dupa 5 ani vechime in domeniu...insa in ultimul timp am auzit ca de fapt se da la 3 ani vechime?Exista o lege pt absolventii acestor studii...cum ca am da mai devreme examenul acesta sau chiar deloc?
Buna seara....am si eu o mare nelamurire....cum aflu ce salariu am eu in realitate...?
Pe contractul de munca (care nu este semnat de mine, dar este inregistrat la itm), scrie ca am 1200 de lei, pe adeverintele pe care le cerem , din diverse motive scrie acelasi lucru, insa nu de mult timp o colega a cerut sa i se completeze fisa fiscala (sper ca am zis bine), pentru un imprumut la banca.....dar in ea a scris ca are salariul 600 de lei!Este in aceeasi situatie ca mine si ca ceilalti colegi ai mei! Cum aflam si noi adevarul?
As vrea sa completez mesajul cu inca ceva....de curand am ramas insarcinata si as vrea sa stiu si eu la ce sa ma astept...!
Răspuns la discuția inundat de vecini
multumesc pentru sfaturi....am sa fac asigurare imediat ce se usura peretii si pot sa ii repar!
Răspuns la discuția inundat de vecini
Am rezolvat problema...cel putin pentru o perioada nu o sa ma mai inunde vecinul respectiv, dar nu datorita asociatiei ci pentru ca acel destept a binevoit sa isi rezolve problema....acum nu ramane decat sa astept sa se usuce si sa repar...iar apoi sa fac o asigurare de apartament, dar intrebarea mea este....ma va ajuta acea asigurare sau voi plati eu din ce in ce mai mult daca ma vor inunda din nou, iar si iar...pe o perioada lunga.A doua intrebare a mea ar fi ...daca fac asigurare , ma inunda, anunt pe cei de la asig, ma despagubesc, dar la cel care ma inunda curge in continuare...eu cum pot sa repar?Sau mai are vre un rost sa ii anunt pe cei de la asigurari daca vecinul nu repara?Va multumesc enorm pentru sfaturi si sper sa nu mi se mai intample.
Răspuns la discuția inundat de vecini
va multumesc...maine am sa merg la primarie, si am sa revin cu raspuns la aceasta problema
Răspuns la discuția inundat de vecini
X-(#-o:angry::foottap:.....incep cu mii de scuze...pentru ca revin cu aceeasi problema....inundatia....Asociatia de locatari imi spune ca nu ma poate ajuta cu nimic :rtfm: (chiar daca am mers cu legea in mana) si ca cel care ma inunda trebuie sa imi repare, chiar daca este teava verticala,orizontala sau cot ,nu este treaba lor, pt ca ....chipurile este in apartamentul ''nostru'' , si proprietarii sunt direct raspunzatori de ce se intampla indiferect de ce teava este afectata...sunt disperata....imi este teama ca o sa imi ajunga apa in dormitor(care este reparat si renovat , incluziv cu rigips care o sa se termine imediat daca intra apa).Pe cine dau in judecata daca am sa ajung la concluzia asta?Este adevarat ca procesul poate dura ani de zile timp in care eu risc sa imi distruga apartamentul?Va multumesc inca odata.O zi buna!!!
Răspuns la discuția inundat de vecini
Am fost la asociatia de locatari de care apartin, si mi-au zis ca trebuie sa le spun eu lor de unde curge(eu ar trebui sa ma duc sa vizitez apartamentele)pentru a sti instalatorul unde sa mearga, dar cum nu vor sa imi deschida vecinii nici eu nu pot sa numesc pe cineva anude pentru ca sunt sanse sa ma inunde si cei de pe palierul vecin pentru ca avem baile cu peretele comun.As vrea sa stiu, va rog insistent, daca pot recurge la alte metode(asigurarea de apartament am inteles ca nu o pot face pentru ca nu imi pot poza apartamentul tot si baia nu).Astept raspunsuri si pareri.Va multumesc.O zi buna!!!
Buna seara, am si eu cateva probleme pe care nu le stiu rezolvarea, si anume:
-vecinii de deasupra mea ma inunda in baie in continuu, si spun vecinii pentru ca nu stiu exact cine este vinovatu deoarece nu vor sa deschida sau nu mai locuiesc aici, multi dintre ei spunandu-mi ca "e de mai sus pentru ca si el are apa in baie".
-nu stiu cum sa procedez..pentru ca nici de reparat nu pot sa repar pentru a face o asigurare(care sincer nu ma va ajuta cu nimic), chiar daca si aceasta va fi din ce in ce mai mare pentru ca as apela in fiecare luna la ei si am inteles ca o sa se mareasca "taxa''(ca sa ii spun asa).
Va rog sa ma sfatuiti pentru ca nici nu stiu pe cine sa invinuiesc in cazul in care as recurge la vreo metoda.
Va multumesc anticipat.O seara buna!
Am inteles ca daca un patron angajeaza un tanar absolvent de facultate ar avea anumite beneficii(nu asta ma intereseaza)....eu as vrea sa stiu la cat timp dupa ce termin faculatea te mai poate angaja beneficiind el de acele.....facilitatisau ce or fi?Si o alta intrebare ar fi....cat timp nu te poate concedia daca te-a angajat in aceste conditii?Eu am fost in situatia asta si am inteles ca nu ma putut concedia datorita acestui lucru dar as vrea sa fiu sigura......Va multumesc inca o data:">
multumesc frumos....sper sa functioneze desi la cat sunt de nesimtiti, nu stiu daca nu cumva ma vor amana cu stampila si numarul....Singura solutie cred ca este cea cu posta..dar o sa fie penibil pentru ca vor veni fix la locul meu de munca....si probabil ma vor intreba de ce am procedat asa.O zi buna va doresc tuturor.