avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1487 soluții astăzi
Forum Activitate ciucasraluca

Activitate ciucasraluca

Am o prietena care e in concediu medical de 2 luni si lucreaza la iun patron care nu vrea sa ii plateasca concediul medical .E intr-o situatei neplacuta pt ca e intradevar bolnava si nu are bani nici macar sa isi cumpere medicamentele pe care trebuie sa le cumpere .Ce ar trebui sa faca sau la cine ar trebui sa mearga ca sa rezolve problema.Chiar nu este o lege si pt patronii astia care nu vrea sa plateasca concedii ? Daca puteti ca imi da-ti un sfat va multumesc.
Discuție apartament
Buna ziua am si eu o problema daca ma puteti ajuta.Am locuit impreuna cu sotul meu de cativa ani la bunica mea in apt ei iar ea de curand a decedat .Apt se imparte intre tatal meu si sora lui,dar tata mi-a spus ca vrea sa imi cedeze partea lui mie si eu sa o platesc pe matusa mea .Alta este problema care nu stiu cum sa o rezolv tatal meu imediat dupa inmormantare a fost nevoit sa mearga inapoi in Italia pt ca nu a putut sta mai mult si lucrurile au ramas nerezolvate .Cum pot sa facem succesiunea dupa bunica daca tatal meu nu e in tara? Exista vreo modalitate? Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat pt ca nu stiu cum sa fac lucrurile sa se rezolve.Multumesc.
TOCMAI MI-A MURIT BUNICA CU CARE STATEAM IN APARTAMENT. TATAL MEU ARE O SORA CU CARE TB SA IMPARTEASCA APARTAMENTUL.EU AS VREA SA-I PLATESC PARTEA MATUSII MELE SI APARTAMENTUL SA RAMANA LA MINE
INTREBAREA ESTE DACA SE MAI POATE SA SE FACA ALTCUMVA DECAT CU SUCCESIUNI PT CA NE COSTA PREA MULT SI NU DISPUNEM DE PREA MULTI BANI SI TIMP
NE POATE SCOATE DIN APARTAMENT MATUSA?


exista alta modalitate de a plati cat mai repede partea matusii fara succesiune?
Va multumesc mult am rezolvat cu certificatul de nastere
nu are certificat de nastere romanesc
ce actiune as putea incepe pt incredintarea copilului doar custodia mea?
buna ziua ma numesc raluca si am un baietel de un an si 2 luni nascut in spania si recunoscut de tatal acolo. am venit cu baietelul meu in tara pt ca nu am avut cu ce sa mai traim acolo cu acordul tatalui.dar cand a fost vorba sa-mi trimita imputernicire si actele lui sa-i fac certificat romanesc nu mai vrea sa vb cu mine.nu stiu ce sa fac ,cum sa-i fac certificatul fara sa depind de actele de la el. noi nu suntem casatoriti si eu cu copilul; suntem din 27 decembrie in romania. va rog frumos ajutati-ma