Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... apartament
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

apartament

Buna ziua am si eu o problema daca ma puteti ajuta.Am locuit impreuna cu sotul meu de cativa ani la bunica mea in apt ei iar ea de curand a decedat .Apt se imparte intre tatal meu si sora lui,dar tata mi-a spus ca vrea sa imi cedeze partea lui mie si eu sa o platesc pe matusa mea .Alta este problema care nu stiu cum sa o rezolv tatal meu imediat dupa inmormantare a fost nevoit sa mearga inapoi in Italia pt ca nu a putut sta mai mult si lucrurile au ramas nerezolvate .Cum pot sa facem succesiunea dupa bunica daca tatal meu nu e in tara? Exista vreo modalitate? Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat pt ca nu stiu cum sa fac lucrurile sa se rezolve.Multumesc.
iti poti reprezenta tatal la deschiderea succesiunii printr-o procura speciala legalizata la consulatul Romaniei de la Roma