avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate bisoc_camelia

Activitate bisoc_camelia

Discuție vanzare actiuni
buna ziua.Detin actiuni ale unor rude de 20 ani decedate nu pot sa le fac succesiune pt ca, nu au avut copii ,eu sunt cea care i-a ingropat si stau in casa lor.As vrea sa le vand si nu stiu cum.
Răspuns la discuția pamant fara stapan
nu stie nimeni cine sunt urmasii avand in vedere ca cei 2 defuncti n-au avut copii si casa cu gradina si dependinte le-a donat tatalui meu.
De 20 de ani lucrez, platesc impozit si folosesc cateva hectare de pamant care sunt ale unor rude decedate .Cei decedati este unchiul si sotia acestuia al mamei mele.Parintii mei i-au ingrijit si i-au ingropat dupa care casa a fost trecuta pe numele tatei.dar cu pamantul nu am putut face nimic, ci platesc impozit si e dat in arenda.Unchii mamei nu au avut copii. Cum fac sa trec pe numele meu(pamantul)? mentionez ca exista ceva nepoti ale rudelor decedate dar cine stie unde sunt?ce sa fac ,unde sa apelez ,ca sa fie tot pamantul pe numele meu ,sau al copiilor mei?
Răspuns la discuția succesiune
bunica a murit in iulie 2010
bunicul de-al doilea a murit prin anii 1988-1990
tatal meu a decedat in anul2007
primul sot care a murit pe front a fost casatorit legal.
Parintii mei s-au mutat la tarade la oras acum 21 de ani.Mama s-a nascut acolo dar nu a fost recunoscita de tata .Au lucrat si intretinut cam 2 ha de pamant pana au murit.Am facut succesiunea si pe titlu apare tatal mamei si fratele lui.Fratele lui nu are copii,sotia a decedat.iar bunicu care nu a recunoscut-o pa mama aplecat din sat s-a casatorit a facut 4 copii imprastiati in toata tara si a decedat.Sa revin ;cum pot sa trec cele 2 ha de pamant pa numele meu daca copiii bunicului nu au fost in sat niciodata nu a tinut leg cu mama(foarte rar) si parintii mei ulterior eu ne-am ocupat de el?mentionez ca pe certificatul de nastere al mamei la rubrica tatal scrie natural.daca nu vin mostenitorii celor doi sau nici nu stiu de existenta titlului ce fac cu pamantul?
Discuție succesiune
Buna ziua povestea mea e lunga dar am sa incerc s-o scurtez,parintii mei au decedat si sunt singura la parinti.Tatal meu are un fratedulce.tatal lor a murit pe front.Bunica(mama lor)s-a recasatorit si a fa cut 4 copii.Bunicii au muritsi acum se face succesiunea dupa bunici.Pe mine m-au anuntat sa particip dar nu am dreptul la partea bunicului de-al doilea.se poate?el a fost casatorit cu bunica mea deci il mostenestela absolut totul ,zic eu.Ar fi ceva pamantcare mi-au zis ca e al bunicului deci il mostenesc numai copii lui nu si cei 2 din prima casatorie a bunicii mele.si a doua intrebare :daca eu divortez ce am mostenit de la parintii mei se pune la partajla un loc cu cele cumparate in perioada casatoriei?va multumesc
se poate primi ajutorul de somaj si in ce conditii daca nu m-i se mai prelungeste contractul de munca?