avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Activitate maradona666

Activitate maradona666

Buna ziua!
As vrea sa stiu daca inaintarea si judecarea divortului se poate face numai la judecatoria de pe raza de domiciliu sau merge si in alt oras(din Romania)?
Multumesc!
rosu gheorghe a scris:

Din cate scrieti nu faceti decat sa confirmati ceeace am spus eu din propria experienta.

ar mai fi multe dar ce rost are? io unul nu ma mai agit incercand sa schimb ca trece viata si la pensie nu se stie...poate e tot peleu la putere #-o scuze pedeleu
la vot am fost doar in 2000 ca aveam 18 ani si eram si mai naiv ca acum....
Se numeste sesizare.Nu trebuie sa astepti nimic.Vezi ca au la ITM consultanti.
nu e panica si eu am trecut prin ceva asemanator,stai linistita se rezolva,ai incredere in institutiile statului #-o oricum mai mult decat in "oamenii de afaceri" de genu
Răspuns la discuția Demisie fara preaviz
Eu cred ca...
depinde si in ce domeniu lucrai si daca angajatorul poate sa dovedeasca faptul ca nu ai fost prezent....
....oricum daca zici ca CIM era pe per det (pana pe 06/06/2010) atunci nu cred ca te poate obliga la preaviz 15 zile in caz ca depasesc data de 06/06
cum ar fi fost atunci sa-ti dai demisia pe 05/06?
#-o
am trecut si eu prin ceva asemanator cat de cat...nu mi-a inreegistrat demisia(demisiile ca aveam 2 contracte pe 2 firme ale aceluiasi jeg infect de patron de farmacii,avea nevoie macar de diploma mea pt ca cea de-a 2a farm sa functioneze in continuare)
mihaiela dragomir a scris:

pt plata drepturilor salariale introduceti cerere de chemare in judecata la tribunalul din localitatea de domiciliu.
cererea este scutita de taxa de timbru.
cu siguranta veti avea castig de cauza.


=D> deci cererea de chemare in judecata se depune la tribunal?
:O de ce santeti asa sigura ca voi avea castig de cauza?!
un avocat responsabil nu vorbeste la intamplare
totusi Va multumesc
...ceea ce ma intriga pe mine e faptul ca nu mi s-a dat un raspuns scris si faptul ca mi s-a eliberat cartea de munca mi-a fost prezentat ca un mare favor pe care mi l-au facut dat fiind conflictul meu destul de grav cu angajatorul pe care il foarte suspectez(as spune ca sant sigur dar...)de MICI interventii specific romanesti si mai ales judetului
....intre timp....
l'am recuperat dupa 30 de zile fara sa fi fost nevoie de examen
foarte foarte foarte #-o extrem de foarte X-( ambigua legislatie
deci chiar nu e de competenta ITM?
Fostul angajator refuza plata salariului restant pe ultimele doua luni de activitate pe motiv ca eu nu am solicitat inventar in momentul (sau inaintea) incetarii CIM la cerere,prin cerere scrisa,cu respectarea preavizului....(conform art 79 cred). Pe acelasi motiv a incercat si neeliberarea cartii de munca pe care in final am obtinut-o in urma unei sesizari depuse la ITM (in care am mentionat si probl cu salariul dar mi s-a raspuns ca nu e de competenta lor).
mi a fost retinut permisul pt 30 de zile (pt neacordare de prioritate pietonilor) si am auzit, de fapt am citit pe un alt site ca ar fi necesara sustinerea examenului altfel se prelungeste suspendarea cu inca 30 de zile
stie cineva daca este adevarat?
multumesc anticipat