avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate Angel Mariana

Activitate Angel Mariana

iidau numele si adresa ulterior punctul de lucru.
Buna ziua
La noi in oras exista un anume „meserias” instalator care lucreaza fara autorizatie. Lucrari in subsoluri, izolatii cu pluta la blocuri, etc. El nu are societate comerciala si nu elibereaza facturi pentru lucrari ceea ce ma face sa cred ca lucreza la negru. Cum pot sa reclam la fisc acest lucru și să îl fac să plătească. Nu vreau sa imi recuperz cheltuielile dar vreau sa stie ca exista lege am vorbit la administratia locala financiara iar a doua zi am avut geamuri sparte si toATA NOAPTEA BATAI IN USA. Multumesc
Multumesc
Pe mine ma intereseaza daca opc poate sa faca cunoscuta identitatea reclamantului catre reclamat. Multumesc

Buna ziua
Intrebarea mea se refera la felul in care trebuie sa actioneze inspectorii OPC. Am incercat sa reclam la inspectoratul teritorial care este la o distanta de cca 80 km de locul faptei si locul meu de resedinta, o posibilă incalcare a legii sanitare, a comportamentului angajatilor si patronului magazinului. In cele din urma am facut reclamatia in scris unde am trecut nr de telefon si adresa mea si am trimis-o prin e mail pentru că așa mi-a cerut inspectorul de la telefon. După 2 săptămâni încep presiunile asupra mea din partea patronului si angajatilor. Piedici pe strada, usa de la apartament vopsita, clanta legata, etc. Am incercat sa vorbesc cu patronul ca sa linistesc situatia. Atacurile au culminat cu un geam spart. Politia nu a vrut sa se implice, mai mult mi-a cerut sa duc dovezi, dar mai bine sa atau linistita ca se vor potoli. Cum pot să maiam incredere in OPC daca el a divulgat numele meu. Multumesc pentru sprijin
Multumesc
Buna ziua
Am o intrebare punctuala. Am trimis catre DSP si DSV o sesizare: Painea care se vinde vrac este pusa la dispozitia cumparatorilor in asa fel incat cine vrea intra in magazin, o pipaie si cauta asa pana gaseste una pe care o alege. Faptul ca acum suntem iar in pandemie mi se pare un lucru cu totul anormal ca sa se procedeze astfel. In sesizare mi-am declinat identitatea cu numar de telefon si adresa exacta. De la cele doua organisme am primit o solicitare de a le trimite o copie de pe CI. Am trimis asa ceva insa am sters CNP-ul. Dupa o perioada m-am dus din nou la magazinele vizate in un magazin patronul mi-a interzis sa mai intru pentru ca a fost amendat. Este drept ca am zarit in zona painii manusi de unica folosinta. La celalat magazin aceeasi atitudine. De aici am inteles ca DSV si DSP a dezvaluit numele meu celor amedati. Dupa aceasta intamplare m-am trezit cu pietre in fereasta sau ca mi se pune piedica pe strada de catre niste tiganusi de maxim 10 ani. Am sesizat situatia, atat pentru ca mi se interzice intrarea in magazin cat si pentru celelate aspecte. Pentru interdictie mi s-a spus ca patronul are dreptul sa faca asa ceva iar celalat aspect ca sunt minori si nu pot fi sanctionati. Ce trebuie să fac pentru a ma simti protejata?
Cu multumiri anticipate , Anghel Mariana.
Buna ziua. Locuiesc, la parter, intr-un bloc construit în 1963 in Municipiul Oltenita.
Datorita colmatarii tevii de scurgere la bucatarie am fost inundat de nenumarate ori de vecinii de la etajele superioare. Am discutat cu ei si au fost de acord cu înlocuirea ţevii de scurgere si de alimentare cu apa rece, in mod formal. Am schimbat tevile pana la etajul 1 inclusiv. Lucrarea s-a oprit la etajul 2 pentru ca ei vor sa aiba apă si sa foloseasca chiuveta de la bucatarie. Firma care a venit la noi sa lucreze a cerut un anume pret pe care cei de deasupra initial au vrut sa il suporte dar acum refuza. Apa rece este oprita momentan pentru ca nu s+a realiyat racordarea intre noua teava de ppr si vechea teava de otel, fiind imposibil din PDV tehnic de realizat. Vecinii insista sa fie racordati fara a face alte lucrari de reparatii. Ce ma intereseaza pe mine este cum să concep o scrisoare prin care sa ii instiintez ca daca nu remediaza lucrarea voi fi nevoit sa opresc apa rece. Ei au dreptul la apa dar si eu am dreptul la un trai decent. Poate ma ajutati cu un sfat cum sa întocmesc o astfel de notificare.
In orasul Oltenita nu exista asociatii de locatari. Sunt asigurat dar pana primesc despagubirile sun inundat din nou. Cu multumiri anticipate!
Răspuns la discuția Publicitate electorala
Multumesc!
Am dorit sa pun un banner electoral la mine in curte. A venit politia comunitara sa imi spuna ca daca nu dau jos pana a doua zi bannerul ma amendeaza. Este corect? Multumesc anticipat pentru raspuns