avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate CORINA_BC

Activitate CORINA_BC

Buna ziua,
as dori informatii despre deschiderea unui centru de sanatate- salina artificiala, care sa functioneze pe baza codului CAEN 8690. Mentionez ca nu am specializari medicale de nici un fel- pot fi acestea o conditie?
Ar trebui infiintat un S.R.L. sau se poate si o alta forma de organizare? Platitor sau neplatitor de TVA?
Pentru obtinerea avizelor de la Directia de Sanatate Publica si SANEPID unde as putea sa gasesc o lista cu ce conditii trebuie sa indeplinesc? Ce cheltuieli (taxe) presupune obtinerea unor astfel de avize?
Exista vreun program de finantare pentru astfel de activitati,fiind societatea nou infiintata?
Va multumesc anticipat pentru orice fel de informatie! :)
Răspuns la discuția poprire venituri
dar in calitate de asociat? poti sa-mi explici, te rog?
In 2014 mi-au fost poprite conturile bancare si veniturile salariale pentru o datorie restanta. Daca voi deveni administrator la o societate comerciala, aceasta poprire se poate extinde pe conturile si veniturile societatii?
Răspuns la discuția Somatie imobiliara
exista vreo solutie legala prin care pot sa opresc executarea, fara sa platesc integral datoria?
Am cumparat un apartament prin credit cu ipoteca in 2008, intre timp, creditul a ajuns la o firma de recuperare, si apoi prin hotarare judecatoreasca mi s-a pus poprire pe venituri. Din martie 2014, mi se retin 1/3 din salar, lunar. In octombrie 2014, Asociatia de proprietari a castigat procesul pentru neplata intretinerii si am primit de la un executor judecatoresc o somatie imobiliara. Am inteles ca Asociatia poate incepe urmarirea silita pe apartament pentru recuperarea datoriei. Cum se face acest lucru din moment ce apartamentul este sub ipoteca, pana la achitarea creditului?
giony18 a scris:

Pentru ce serviciu erau emise facturile?Daca vorbim de cablu sau net, se poate demonstra simplu ca nu s-a utilizat, cel putin in privinta serviciul de internet
Sau era vorba de Digitv?


Buna seara,
am si eu o problema asemanatoare. O persoana care printr-o nefericita intamplare a ajuns in posesia copiei mele de buletin, a inchiat un contract fraudulos in numele meu. Am facut o sesizare la ei, moment in care mi s-a spus ca se va verifica, dar sa stau linistita ca astfel de cazuri s-au mai intamplat, ca sunt fel si fel de persoane care au fost angajate si au facut astfel de abuzuri dar care probabil acum nu mai lucreaza la ei, etc. Dupa 3 saptamani, am primit un telefon, si o doamna mi-a spus ca sesizarea este nefondata, pentru ca ea a scos contractul original din arhiva si a zis ca semnaturile seamana prea bine, si ca n-am decat sa cer o expertiza grafica si sa-i actionez in instanta, ca din punctul lor de vedere totul e in regula.
ceea ce m-a frapat pe mine a fost faptul ca le-a luat 3 saptamani sa compare la rece 2 semnaturi.... nu e clar ca cine a semnat in locul meu a facut o semnatura asemanatoare? daca eu semnam acea sesizare cu "f" in loc de "c" ei observau ca semnaturile nu seamana si isi cereau scuze, totul se rezolva?
am de gand sa trimit o sesizare luuunga si la ei si la ANPC, dar m-ar interesa cum pot altfel sa dovedesc ca nu am nici o legatura. In plus, ce se poate demonstra daca e vb de serviciu de internet, pt ca respectivul a folosit o perioada internetul, dar la un moment dat s-a oprit?
astept cu nerabdare orice fel de raspuns care m-ar putea ajuta.
problema mea e urmatoarea: in 2008 am facut 2 credite, unul in lei de vreo 60 000 lei si unul ipotecar, in euro de 37 500E pentru casa. la creditul in euro am avut intarzieri, pana la urma suma restanta e in momentul de fata de 400 euro. In schimb, la cel in lei suma restanta e de 14 000 lei ( nu am platit rata vreun an). Creditele au ajuns la firma de recuperatori. Am fost la ei, si am semnat un "angajament de plata" ca eu sa platesc timp de 12 luni rata normala plus o rata pentru sumele restante, iar la sf celor 12 luni ar trebui sa achit integral imprumutul, altfel ma executa. e clar ca n-o sa pot sa achit 50000 euro nici acum, nici la anul, ca altfel nu mai faceam credit, sau cel putin nu mai aveam restante. ce pot sa fac? ce solutii am? are rost sa platesc astea 12 luni restanta daca la sfarsit tot imi ia casa? daca achit restantele sa zic in 6-8 luni, sa ajung cu toate ratele la zi, chiar nu pot sa platesc in continuare linistita in fiecare luna? s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema?