Forum Discuţii juridice Executare silită poprire venituri
Discuție deschisă în Executare silită

poprire venituri

In 2014 mi-au fost poprite conturile bancare si veniturile salariale pentru o datorie restanta. Daca voi deveni administrator la o societate comerciala, aceasta poprire se poate extinde pe conturile si veniturile societatii?
In calitate de administrator la o societate, nu vi se pot transfera datoriile personale asupra societatii pe care o conduceti. (Atentie, vorbim in calitate de administrator, nu de asociat)
dar in calitate de asociat? poti sa-mi explici, te rog?
În calitate de asociat vi se vor sechestra și vinde silit părțile sociale.
CORINA_BC a scris:

poti sa-mi explici, te rog?

Asa este, domnul Ilie are dreptate. @Corina_BC, daca pe vechea reglementare chestiunea era discutabila, odata cu intrarea in vigoare a ncpc, legiuitorul a permis si acest tip de executare silita si anume a partilor sociale. In fapt de cele mai multe ori nu partile sociale intereseaza (caci ele pot avea valori ridicol de mici, exemplu 200 lei), ci emolumentul care curge din ele, sau mai bine zis, fructele acestor parti sociale. Exista totusi anumite inadvertente in a corela dreptul substantial in materia societatilor si dreptul procedural invocat mai sus, fapt pentru care nu multi creditori se inghesuie sa execute partile sociale ale unui asociat, insa concluzia discutiei este ca da, legea permite.
Hint : verificați ultimele modificări ale Legii 31/1990 :rtfm: