avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate anca_eke

Activitate anca_eke

buna,as avea o intrebare.eu ar trebui sa ma reintorc la munca incepand cu 2 august din ccc iar angajatorul a zis ca imi depune acte de somaj,am lucrat 3 ani inainte de ccc.se ia in calcul si perioada de ccc?cat ar trebui sa primesc somaj(o suma exacta daca se poate nu in procente) daca am fost angajata cu salariul minim pe economie?eu trebuie sa merg cu ceva acte la somaj sau doar angajatorul trebuie sa depuna din partea firmei?cum verific daca le-a depus ca sa nu am surprize mai tarziu in ideea ca am avut probleme cu el inainte de ccc privind salriul pe ultima luna inainte de concediu.pe ce perioada de timp se acorda somajul?multumesc
buna,
as avea o intrebare. acum sunt in ccc iar fetita implineste 2 ani pe 1 august.cartea de munca imi este suspendata de la firma la care am lucrat cu data de 12 septembrie pt ca am avut concediu postnatal de 42 de zile. eu cand trebuie sa ma intorc la lucru:din 1 august sau din 12 septembrie?va multumesc.
lucrez cu carte de munca la o firma de constructii.vreau sa plec dar angajatorul nu imi accepta lichidarea la zi. a zis ca imi trebuie preaviz de 15 zile.in timpul preavizului se iau in considerare 15 zile lucratoare sau calendaristice ?si cate ore sunt obligat sa stau la lucru:program normal sau jumatate de program? multumesc
Mai anul trecut am primit o masina de la socrul meu si dupa catava vreme mi-am cumparat si eu una. Cu cea primita de la socru am dat-o la un prieten de-al meu. (prostia ca nu am trecut-o nici eu pe numele meu si nici pe numele prietenului meu), a ramas pe numele socrului. Asta nu ar fi o probleme, ci faptul ca prietenul meu a dus masina la un centru de colectare fier vechi. Acolo i-a dat o chitanta pe care nu specifica datele masini. Acuma eu am fost la o firma de radieri si acolo mi-au spus ca trebuie sa imi treaca seria de la sasiu si sa puna o stampila pe chitanta ce am primit-o ulterior si se rezolva problema. Probleme e ca patronul de la centrul de colectare nu prea vrea sa puna stampila pe aceea chitanta. Nu stiu ce sa fac. Cred ca e ceva in nergula cu aceea firma. Cum as putea rezolva ceasta problema?
Astept raspuns pe adresa de email : anca_eke@yahoo.com. Multumesc