avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1513 soluții astăzi
Forum Activitate crisduta

Activitate crisduta

Răspuns la discuția Detasare, salariu
Daca radiez CIM, cum fac cu declaratia 112 din ultimele luni?
Răspuns la discuția Detasare, salariu
La firma " mama" are contract de munca suspendat prin detasare si la noi, unde este detasat i-am facut contract de munca.
Buna ziua,

am urmatoarea situatie:
anul trecut am angajat cu contract individual de munca o persoana, care am aflat acum, ca era de fapt detasata la firma unde lucrez. Precizez ca nu mi s-a transmis acest lucru. Din contra, mi s-au dat toate detaliile angajarii, care sunt dezavantajoase fata de contractul unde are functia de baza (are salariul mai mic).
Ma puteti ajuta cu o idee cum sa remediez din urma situatia?

Multumesc!
Buna ziua,

va rog sa-mi confirmati ca pentru cele 2 tipuri de contracte trebuie retinute aceleasi taxe, respectiv:
1. contributia individuala: CAS-10.5%, CASS - 5,5%, IMPOZIT -16%
2. contributia platitor de venit- CAS -15,8. CASS- 5,2% si Contribuția pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate – 0.85% .

Multumesc,
Buna seara,

va rog sa-mi spuneti daca este posibil ca un angajator sa faca in 8 luni , mai mult de 10 acte aditonale de modificare a perioadei, chiar si pentru jumatate de luna, la acelasi contract individual de munca, invocand de fiecare data art. 80 alineatul 3 si art. 82 din Codul Muncii.
Multumesc
buna ziua,

ma confrunt cu urmatoarea problema: am fost disponibilizat cu art 65 Codul Muncii cu trei salarii compensatorii.
in prezent, sunt rechemat la acest loc de munca si,neoficial, mi se cer innapoi salariile compensatorii.
este corect sa se procedeze in acest fel? eu sunt dispus sa ma intorc, insa nu mai am acesti bani.
ce ar trebui sa fac?

multumesc

Asa gandeam si eu, insa vroiam sa fiu sigura.
multumesc
Buna ziua,

asa cum spune si titlul, am in prezent contract de munca cu timp partial de 2 ore.
Am dreptul la indemnizatie de crestere si ingrijire copil? si inca ceva, daca ai doar contract de drepturi de autor, poti lua aceeasi indemnizatie?

va multumesc anticipat