Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Contract de munca cu 2 ore - am dreptul la ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Contract de munca cu 2 ore - am dreptul la indemnizatie de crestere si ingrijire copil

Buna ziua,

asa cum spune si titlul, am in prezent contract de munca cu timp partial de 2 ore.
Am dreptul la indemnizatie de crestere si ingrijire copil? si inca ceva, daca ai doar contract de drepturi de autor, poti lua aceeasi indemnizatie?

va multumesc anticipat
Da, daca in ultimul an anterior datei nasterii copilului, ati realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare. Nu este conditionat de norma de timp.
Asa gandeam si eu, insa vroiam sa fiu sigura.
multumesc