avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Activitate geo45

Activitate geo45

Sunt casatorità cu un cetățean turc si încercam de luni de zile sa obtinem viza lui de intrare in România. Aplicam pentru reuniunea familialã, viza tip
D/VF, dar de fiecare data Ambasada României ne directioneazã sa schimbam tipul de viza in C/VV. Am schimbat, insa raspunsul este respingerea vizei cu motivul legea 194/2002, art.6, alineatul 1), litera e). El a avut permisul de sedere expirat, a primit decizie de returnare in Turcia, însa pe numele lui nu a fost introdusa nicio alerta de intrare in Romania din partea Serviciului de Imigrari.
Cum putem afla din ce motiv și pentru ce perioada ii este refuzata intrarea in Romania?
buna ziua....am reusit sa-mi schimb prenumele pe cale administrativa si intre timp am terminat si facultatea...noul certificat este eliberat pe data de 18 iulie si eu am dat licenta pe data de 15 iulie...Pot sa fac ceva astfel incat pe diploma de absolvire sa-mi apara noul prenume?...Deocamdata mi s-a eliberat o adeverinta de absolvire a facultatii cu vechiul prenume, iar diploma de absolvire mi-o elibereaza dupa un an de zile. Va multumesc
buna ziua....am reusit sa-mi schimb prenumele pe cale administrativa si intre timp am terminat si facultatea...noul certificat este eliberat pe data de 18 iulie si eu am dat licenta pe data de 15 iulie...Pot sa fac ceva astfel incat pe diploma de absolvire sa-mi apara noul prenume?...Deocamdata mi s-a eliberat o adeverinta de absolvire a facultatii cu vechiul prenume, iar diploma de absolvire mi-o elibereaza dupa un an de zile. Va multumesc
Răspuns la discuția schimbare prenume
asta am citit dar nu stiu exact cum sa fac sa iau extrasul din Monitorul Oficial...am fost la primarie dar nici ei nu stiu sa-mi spuna exact...va multumesc
buna ziua...as dori sa-mi schimb prenumele dar nu stiu cum sa incep...cum pot sa iau extrasul din monitorul oficial?si de unde anume?va multumesc
buna ziua...am si eu o intrebare...doresc sa-mi schimb prenumele dar nu stiu de unde sa iau extrasul din Monitorul Oficial sau cum sa fac exact?va multumesc
buna ziua..as dori sa stiu daca imi pot schimba prenumele...pe mine in acte ma cheama verginica dar toata lumea ma cunoaste de mica sub numele de gina..in ce motivatie m-as putea incadra din art 4? va multumesc