avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate guerila

Activitate guerila

Răspuns la discuția demisie, plata drepturi salariale
da, isa salar sunt si cele 2 "compensatii" prezentate in ccm.sau nu?
Răspuns la discuția demisie, plata drepturi salariale
deacord, insa cele 2 salariifac parte din drepturile salariale negociate, nu sunt bonusuri si fac parte din "pachetul" negociat.Cum pot justifica neplata lor pentru perioada lucrata?
Ca o paranteza, aceste drepturi au fost acordate altor oameni care au plecat prin acordul partilor
Răspuns la discuția demisie, plata drepturi salariale
de unde si pana unde?asa ceva nu scrie in contract. Eu stiam ca drepturile salariale si concediul sunt sfinte
Salutare
Tocmai am demisionat si in noiembrie voi iesi din preaviz.
In contractul colectiv de munca spune asa:
Pe langa salariul de baza, angajatii vor mai primi urmatoarlele compensatii:
-al 13-lea salar, reprezentand 96% din media precedentelor 12 salarii brute realizate de angajat, platibil in luna mai
- al 14-lea salar, reprezentand 100% din media precedentelor 12 salarii brute realizate de angajat, platibil in luna decembrie.
(e la privat contractul, nu sariti nu sunt bugetar)

Asadar in decembrie sa ma astep la plata pentru:
-perioada lucrata in noiembrie
- al 13- salar proportional cu perioada lucrata (media din mai pana in noiembrie /12)
- al 14- salar proportional cu perioada lucrata (media din noiebrie pana in noiembrie /12)
- plata concediului neefectuat.

Am adus discutia asta si evident se trag pe cur sau dau de inteles ca o vor face.
Puteti sa imi dati articolele din codul muncii unde se face referire la drepturile salariale in caz de demisie?
Multumesc


Răspuns la discuția Diurna externa
Multumesc freelis. Daca stie altcineva altceva va rog, nu va sfiiti. :-)

In practica e la altii, nu la noi , si de marit la fel. Asta-i viata, cred ca sun la guvern sa le multumesc ca nu au adoptat CCMN:-)
Răspuns la discuția Diurna externa
si prin OUG 19/2012 se mai majoreaza cu 8%- total deacord si asa stiu si eu.

Insa ma vad nevoit sa fac pe prostul, la fel cum fac contabilii nostri.
Din toate legile enumerate mai sus de dumneavoastra, singura care face referire la cuantumul acestei indemnizatii pentru privati, este HG 518.
HG518 "recomanda" pentru privati, nu obliga, respectiv ei pot da o valoare mai mica decat cea stipulata in toate aceste legi .
Asa vad ei lucrurile, eu caut sa le prezint negru pe alb unde se stipuleaza nivelul minim pentru privati , legat de sumele stabilite pentru bugetari. Altfel nu iau in seama tabelele de la bugetari.


Răspuns la discuția Diurna externa
Multumesc de raspuns
Eu ma refer la diurna MINIMA
repet, HG518/1995 RECOMANDA doar nivelul de plata pt privati la nivelul pt bugetari.
Nu am gasit nici o restrictie sa nu dea sub acest nivel.Noi primim sub acest nivel
Discuție Diurna externa
Salutare, probabil s-a mai discutat dar am nevoie de justificare ca la prosti.
Unde e specificat in lege nivelul minim al diurnei externe pentru societati private.
Inainte in CCMUNN se spunea ca nivelul minim e cel prevazut bugetarilor prin HG 518 si HG 1860.
Acum nemaifiind in vigoare CCMUNN, singurul loc unde am gasit ca se RECOMANDA plata la acelasi nivel, este HG518.
Din cauza acestui se recomanda, noi primim sub valorile pentru bugetari, respectiv 30 euro/zi in loc de 32 sau cat e acuma. Acest se recomanda nu e vazut ca un nivel minim
Multumesc
Răspuns la discuția compensare concediu neefectuat
puteti argumenta, va rog, cu legi din codul muncii sau alta parte aceasta situatie?Evident ca angajatorul (statul evident) refuza acordarea concediului neefectuat inainte de intrare in CIC
daca consiliul local e ordonatorul de credite pentru scoala atunci trebuie chemati in instanta , la fel cum la mine ministerul sanatatii a fost cel ce a dat banii, nu spitalul .m-am batut 4 luni cu MS nu cu spitalul, si in final acceptul de plata pt salar a venit de la MS