avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate Irina-2005

Activitate Irina-2005

Răspuns la discuția Reducere salariala sau abuz.
Nu cred ca este legal.Trebuia sa semnati macar un act aditional ceva
Răspuns la discuția cont pt. valoare tva din UE
461
Multumesc!
Buna ziua

M-ar interesa si pe mine urmatoarea problema...

Am achizitie intracomunitara de bunuri.Data facturii este 28.05.2010 iar data receptiei 04.06.2010.Pot inregistra nota:

371=401
4426=4427

la data de 04.06.2010?Este vreo problema in ceea ce priveste declaratia 390 daca achizitia se va realiza la data receptiei si nu la data facturii??


Multumesc!




Răspuns la discuția TVA achizitie Auto
As mai avea o intrebare aici...
Cum justific eu ca masina este utilizata EXCLUSIV in interesul firmei de catre un agent de vanzari :sorry:?
Eu nu am decat foile de parcurs la indemana dar acestea nu demonstreaza acest lucru.
Mai exista posibilitatea ordinelor de deplasare....Cum procedez in acest caz? Cum pot dovedi eu ca respectiva masina este utilizata exclusiv in interesul firmei?
Imi dati si mie o idee va rog?


:stunned:
Răspuns la discuția TVA achizitie Auto
Multumesc mult....
Inca ceva...In baza a ce inregistrez in conta aceasta ajustare?Ce document atasez?
Fac copie factura initiala apoi foile de parcurs din care rezulta ca masina va fi utilizata de persoana cu functia de conducere +proces verbal din care reise schimbarea destinatiei si a utilizatorului masinii?

Sau cum anume se procedeaza ?

Aveti idee?
Răspuns la discuția TVA achizitie Auto
Multumesc!

Imi puteti spune va rog si cum anume voi ajusta tva-ul ?
Presupunem ca acesta a fost dedus la achizitie (in cazul 2)masina fiind utilizata 3 luni de agentul de vanzari si 6luni de persoana cu functie de conducere.
Presupunem tva dedus 6000ron la achizitia din cazul 2.Sau spuneti-mi va rog daca exista vre-un exemplu prin codul fiscal care sa faca referire la acest lucru...

Mersi!


Mersi!
Buna ziua

M-ar interesa parerea dumneavoastra in privinta achizitiei unor autovehicule pt a fi utilizate de agentii de vanzari ai unei firme cu activitate:import si distributie materiale constructii.
M-ar interesa in principal urmatoarea speta....
Presupunem ca se achizitioneaza masina si deduc tva-ul,acesta incadrandu-se la exceptiile prevazute in oug 34 fiind utilizata de agentii de vanzari ai firmei...
Ce se intampla daca dupa o anumita perioada de timp masina nu mai este utilizata de agentul de vanzari ci de o persoana din conducerea firmei?
Cum procedez cu tva-ul dedus la achizitionarea masinii?
Cazul 1 : daca masina e achizitionata in leasing...
Cazul 2 : daca masina este luata cu banii jos...


Multumesc!
Răspuns la discuția Import marfa cu transportator UE
As mai avea o intrbare aici...

Aceeasti situatie import marfa din elvetia dar transportatorul este roman.

Firma de transport din cate inteleg eu ar trebui sa-mi emita factura fara tva daca se justifica scutirea prevazuta in ordinul 2222/2006


Corect?
Răspuns la discuția Import marfa cu transportator UE
Multumesc!!!