avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate riel01

Activitate riel01

Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt salariata avand contract individual de munca, deci platesc CASS aferent salariului. Mai am pe langa acesta si un venit conform unui contract de agent. Nu inteleg, din tot ce am gasit, daca la acest venit eu trebuie sa mai platesc sanatatea de 5.5 %.
Va rog daca se poate sa-mi spuneti si mie cum este. Multumesc!
Daca am un eveniment (nunta) cu 100 de meniuri cand emit bonul fiscal pot scrie "masa eveniment 1buc x valoarea totala a meniurilor", sau corect ar fi " masa eveniment 100 buc x valoarea meniului"?
Din anul 2005 pana pe 18.11.2010 am lucrat la o societate. Din data de 23.11.2010 m-am angajat la o alta societate pe perioada determinata de 3 luni, apoi contractul a fost prelungit pe inca 3 luni, asa ca pe 23.05.2011 imi expira contractul individual de munca. Pot intra in somaj in conditiile in care ambele societati au platit contributiile?
Răspuns la discuția factura o emit cu sau fara TVA?
In prima faza si noi am facut factura tot cu tva, dar contabilul de la cealalta firma a refuzat-o, spunand ca tb fara. Imi puteti spune o lege sau altceva unde ma pot informa mai bine despre acest lucru?
Lucrez in contabilitate la o firma care se ocupa cu transport international de marfa. Am facut un transport din Elvetia in Romania, beneficiarul, sau mai bine spus clientul meu fiind stabilit in Romania. Am o intrebare: factura o emit cu sau fara TVA?