avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 961 soluții astăzi
Forum Activitate saccontala

Activitate saccontala

Buna ziua,
Problema mea este urmatoarea: in urma cu 5-6 ani am facut un abonament Oramge, pe care l-am modificat in urma cu 4 luni.

In momentul in care am vrut sa trec la un abonament cu o valoare mai mica, mi s-a spus ca trebuie sa platesc in avans contravaloare abonamaentului ramas iar abia dupa acea pot incheia un nou contract pentru un alt tip de abonament.

In aceste conditii va rog sa imi spuneti daca mai am posibilitatea modificarii abonamentului, fara a plati in avans contravaloarea vechiului abonament pentru perioada ramasa.

multumes
Nu mi s-au adus la cunostinta. Am copii dupa lista afisata si in luna decembrie 2009 apar cu o datorie de 0.28 RON, iar din luna ianuarie 2010 pana in aprilie 2010 figurez cu o restanta de 10500 RON (din care am platit deja 600 RON) la care se adauga o penalitate de 12 RON (calculata din ian 2010 pana in aprilie 2010). Mie mi se pare corect sa platesc doar aceasta penalitate de 12 ron.
Nu inteleg de ce ar trebui sa platesc penalizarile, chiar si pe ultimii 3 ani, daca in dec 2009 eu figurez cu o restanta de 0.28 RON, la care conform tabelului nu am calculata nici o penalitate.
multumesc
buna ziua,
problema mea este urmatoare: incepand din anul 2002 (anul din care adm a inceput sa calculeze penalitati retroactiv) detin un apartament la care plata cheltuielilor de intretinere a fost realizata constant cu intarziere (cateva luni).

Mentionez ca de atunci si pana in acest moment am avut constant intarzieri la plata intretinerii. Cu toate ca in conformitate cu prevederile legale, valoarea penalitatilor este de 0.1% pe zi de intarziere (asa zice adm , eu nu l-am verificat) valoarea lor nu a aparut distinct in tabelul afisat.

Anul trecut in luna noiembrie am reusit sa achit toate datoriile aferente anului 2009, (pe tabelul aferent lunii decembrie nu figurez cu nici o suma restanta) ,iar in acest moment figurez cu o suma restanta de apx 450 RON la care se adauga o penalitate de apx 12 RON conform tabelului afisat de catre administrator.

Astazi, cand am efectuat o plata mi s-a adus ca cunostinta ca valoarea reala a penalitatilor este de apx 1250 RON, si aceasta suma cuprinde penalitatile aferente perioadei 2002-2010.

Administratorul motiveaza ca a calculat acum aceste penalitati aferente tuturor platilor facute cu intarziere in perioada 2002-2010 iar acestea nu au fost cuprinse in platile efectuate in perioada respectiva deoarece nu a avut un program informatic prin care sa le calculeze, pana in acest moment.

Intrebarea mea este urmatoarea: este legal sa mi se perceapa acum aceste penalitati istorice (in suma de apx 1200 RON)?
Precizez ca pe tabelul aferent lunii aprilie 2010 figurez cu o suma restanta de 1050 RON si o penalitate de 12 ron (aferenta perioadei ian-apr 2010), si nu inteleg de ce mai tb sa platesc alte penalitati (apx 12r0RON).

multumesc
buna ziua,
in legatura cu masura care urmeaza sa fie luata de Guvern privitor la indemnizatia pentru cresterea copilului (o suma fixa in loc de 85%), in cazul unei actionari in justitie se poate invoca principiul contributivitatii? Nu mi se pare corect ca toate mamicile sa beneficieze de acelasi cuantum valoric atata timp cat salariile lor si implicit contributiile obligatorii sunt diferite. do=in experienta dvs ce sanse de castig ar avea o asemenea actiune?
multumesc
buna ziua,
va rog sa imi spuneti daca perioada aferenta CCC este considerata vechime in munca. Daca nu, ce pot face ca aceasta perioada sa fie considerata vechime in munca. Precizez ca sunt in concediu pentru cresterea copilului de 2 luni.
multumesc
Răspuns la discuția indemnizatie CIC- somaj tehnic
da... ma scuzati este o greseala de tastare, incepand cu data de 15 februarie 2010
Buna ziua,
Ma numesc Daniela Bularda si incepand cu data de 15 februarie 2009 sunt in concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului. Copilul s-a nascut in data de 28 nov 2009.
Intrucat in cele 12 luni anterioare nasterii copilului pentru o perioada de 2 saptamani (2 zile in iunie si 8 in iulie) am fost in somaj tehnic, platit cu 85%, va rog sa imi spuneti daca sumele platite de angajator in cadrul acestei perioade sunt cuprinse in baza de calcul a indemnizatiei pentru cresterea si ingrijirea copilului.

va multumesc,

daniela bularda