avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate magnifiq

Activitate magnifiq

Buna ziua,
Am si eu o intrebare:
Tatal meu s-a pensionat pe caz de invaliditate grad I din campul muncii in 2009
si pe scurt va spun ce zice in decizia de pensionare:
-Data ivirii invaliditatii: 26.08.2009
-Varsta la data ivirii invaliditatii : 52 ani 3 luni (n.05.1957)
-Total stagiu de cotizare realizat: 38 ani 11 luni
-in gr.II(lg.3/1977) : 20 ani 3 luni 15 zile
-in conditii normale : 12 ani 2 luni 15 zile
- stagiu asimilat 1 an 4 luni
-stagiu afferent grupa II : 5 ani 0 luni

Din 08.2009 si pana acum el este pensionat pe caz de invaliditate grad I.(58 ani )
Intrebarea mea ar fii cand ar trebuii sa iasa la pensie pentru limita de varsta tinand cont ca se scade varsta de pensionare fiindca a muncit in grupa II si ca este pensionat pe caz de boala( stiu ca nu se asimileaza),dar macar estimativ.
Daca se pricepe cineva astept raspunsul d-voastra

Va multumesc
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Va multumesc pentru ajutor !

Closed !
Răspuns la discuția Titlu de proprietate
Nu este dezbatuta succesiunea,in acest caz cui sa ma adresez prima data in vederea realizarii succesiuni?
Va multumesc !
Buna ziua,
Am o casa la tara construita de bunicii mei ei fiind decedati,intrebarea mea ar fii ce pasi trebuie sa urmez ca sa o trec pe numele meu sau al tatalui meu(cadastru si ce mai este nevoie)?
Mentionez ca tatal meu nu are frati si de asemenea nici eu,si absolut toate taxele si impozitele sunt platite la zi,tatal meu fiind trecut in registrul primariei ca proprietar sau mostenitor nu stiu exact.
Va multumesc anticipat pentru ajutor !
O zi buna
Deoarece sa nu mai plateasca aceii 33% din salariul minim pe economie pentru "a merge stagiul de cotizare",in schimb primeste si indemnizatie si merge si vechimea cum se zice....
Inca odata multumesc mult pentru raspunsurile prompte!
O zi buna va doresc!
Adica,daca incepand cu 1 ian. de ex icheie un contract de asigurare pentru somaj,dupa 12 luni cotizate si la casa de pensii si la somaj poate beneficia de indemnizatie pentru somaj?
Mentionez ca nu realizeaza niciun venit, si nu conteaza suma indemnizatiei cat conteaza vechimea pe cartea de munca(mai are 3 ani ca sa faca stagiul complet de cotizare)
Va multumesc !
Buna seara! Am si eu o intrebare:
Mama mea nu lucreaza si plateste lunar cotizatia la casa de pensii.
Intrebarea mea ar fii daca cotizeaza cel putin 1 an de zile,poate beneficia de indemnizatia de somaj?
Va intreb asta pentru ca tot am citit diferite subiecte care generalizau chestia asta ca orice persoana care cotizeaza cel putin un an,poate beneficia de indemnizatia de somaj,ma refer si la persoanele cu contract nedeterminat,determinat,inclusiv situatia mamei mele.
Ast raspuns.
VA MULTUMESC ANTICIPAT !
Răspuns la discuția Transfer dosar de pensie
S-a rezolvat,Instanta i-a dat dreptate.Va multumesc pentru ajutor !
Buna ziua! Sa va spun pe scurt tinand cont ca mai am o intrebare pe forum despre acest subiect: S-a hotarat reparatia terasei blocului doar la scara unde stau eu la ultimul etaj.Culmea este ca toate celelalte scari sunt de acord sa plateasca pentru noi dar la noi sunt anumiti indivizi care nu vor.
Dupa o discutie cu administratorul mi-a zis ca toti de pe aceasta scara trebuie sa fie de acord. Dar de ce? Mi-e imi ploua in casa si un individ de la etajul 1 nu vrea sa plateasca si nu se mai face terasa?
Va rog sfatuiti-ma ce sa le spun in sedinta de luna aceasta,legea 230/2007 spune ca toti suntem responsabili,acum nu stiu daca s-a schimbat cu ceva aceasta lege.
Daca nu rezolv nimic va rog sa imi recomandati un avocat,mentionez ca sunt din Bucuresti,sector 4. Mi-a ajuns cat am suferit din cauza unor incuiati,scuzati-mi expresia.
Va multumesc anticipat!
Buna seara,ma puteti ajuta cu un model de contract de inchiriere(apartament)?
Va multumesc anticipat