avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters13906

Activitate ContSters13906

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...
Imi cer scuze, am uitat sa mentionez...DA, copilul poarta numele tatalui... este recunoscut de acesta...
Va multumesc...
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema - datele sunt:
- sunt mama unui copil de 5 ani
- eu si tatal copilului nu am fost casatoriti
- pana cum ceva timp (de fapt, pana acum vreun an de zile) se mai interesa de soarta copilului, mai dadea cate un telefon, mai participa la cresterea lui doar material (pt ca altfel nu a participat niciodata) trimitand diverse sume de bani din cand in cand;

Intrebarile mele sunt:
- care este procedura ce trebuie sa o urmez pentru a-i cere pensie alimentara
- nu ii cunosc veniturile, el administreaza o firma si isi poate pune ce venituri vrea el pe adeverinta - exista vreun criteriu de stabilire a veniturilor in afara de bilant??? - el poate face tot felul de artificii pt a se degreva de aceste obligatii...asta am cam observat in ultimul an ... trebuie sa fac eu dovada veniturilor lui sau se solicita documente oficiale prin care se stabilesc veniturile???
- exista riscul, ca solicitandu-i pensie alimentara sa ajung sa imi pierd copilul - adica el sa solicite incredintarea copilului??? in mod cert are venituri mai mari ca ale mele si ii poate oferi - doar din punct de vedere material - mai multe copilului...insa din punct de vedere educational sau afectiv nu stiu ce ii poate oferi un "domn" care si-a vazut copilul in 5 ani doar de max 15 ori, care a stat cu el aprox 2 saptamani legate...si care suna sa intrebe de copil in medie cam o data la 6-7 saptamani... NU vreau sa imi pierd copilul, in favoarea unui astfel de "tata"...
Va multumesc pt raspunsuri...
va rog frumos, astept raspunsuri cat mai repede cu putinta!
as dori precizari exacte , in ceea ce priveste actele normative in baza carora imi pot motiva raspunsul (nr lege, art)



actul aditional se refera la instruirea profesionala de care am avut parte in perioada anului 2006 si abia acum(22.03.2007) ne pun sa semnam act aditional la CIM , prin care ne obliga sa achitam o anumita suma, corespunzatoare a unui nr de 239h de training , daca incetam CIM-ul in urmatorii 3 ani.
mie nu mi se pare corect sa inchei un act aditional retroactiv, referitor la un training anterior. cum ma pot apara?
as dori daca se poate sa imi spuneti exact legea si articolul care dau sau nu valabilitate incheierii unui astfel de act aditional.
va multumesc!
va rog frumos, astept raspunsuri cat mai repede cu putinta!
as dori precizari exacte , in ceea ce priveste actele normative in baza carora imi pot motiva raspunsul (nr lege, art)



actul aditional se refera la instruirea profesionala de care am avut parte in perioada anului 2006 si abia acum(22.03.2007) ne pun sa semnam act aditional la CIM , prin care ne obliga sa achitam o anumita suma, corespunzatoare a unui nr de 239h de training , daca incetam CIM-ul in urmatorii 3 ani.
mie nu mi se pare corect sa inchei un act aditional retroactiv, referitor la un training anterior. cum ma pot apara?
as dori daca se poate sa imi spuneti exact legea si articolul care dau sau nu valabilitate incheierii unui astfel de act aditional.
va multumesc!
va rog frumos, astept raspunsuri cat mai repede cu putinta!
as dori precizari exacte , in ceea ce priveste actele normative in baza carora imi pot motiva raspunsul (nr lege, art)



actul aditional se refera la instruirea profesionala de care am avut parte in perioada anului 2006 si abia acum(22.03.2007) ne pun sa semnam act aditional la CIM , prin care ne obliga sa achitam o anumita suma, corespunzatoare a unui nr de 239h de training , daca incetam CIM-ul in urmatorii 3 ani.
mie nu mi se pare corect sa inchei un act aditional retroactiv, referitor la un training anterior. cum ma pot apara?
as dori daca se poate sa imi spuneti exact legea si articolul care dau sau nu valabilitate incheierii unui astfel de act aditional.
va multumesc!
Răspuns la discuția un ajutor va rog, macar un sfat
multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția un ajutor va rog, macar un sfat
mersi. cum ar trebui sa procedez daca nu mi se aproba demisia, exista aceasta posibilitate? pentru ca la o discutie anterioara cu patronul mi-a dat de inteles ca nu este de acord cu plecarea mea din firma. Ar putea ca pe moment sa nu imi accepte demisia si sa o accepte dupa 1-2 luni ? Care este perioada de valavilitate a ceea ce am dat eu in scris - demisia?
multumesc, doar ca aici nu s-a inregistrat tot mesajul meu. daca ai bunavointa sa te uti pe celalat mesaj al meu - nistaric, vei vedea intreaga mea problema.
In momentul de fata sunt in concediu fara plata pana pe 20.10.2005, dar mi-am gasit un alt post si as vrea sa renunt la vechiul post, cum este mai bine pentru mine sa imi dau demisia sau sa cer incetarea CIM conform art 55 lit. b ? Daca actualul angajator nu este de acord sub nici o forma cu demisia ? imi pot depune demisia in perioada de concediu fara plata ? Daca imi depun demisia si angajatorul nu o accepta pot fi obligata sa lucrez in continuare dupa terminarea perioadei de preaviz?