avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate biluta77

Activitate biluta77

Buna seara ! vreau sa adresez o intrebare la o situatie de care nu ne-am lovit pana acum. Avem o scara de bloc cu 12 apartamente. Intra teava principala de gaza pana la usile locatarilor unde sunt amplasate contoarele de gaz. Un locatar a reclamat un miros de gaz pe casa scarilor, in urma reclamatiilor venind o echipa eon si marcand locuri cu mici scapari de gaze la diferit puncte. Au oprit gazul fara nici o instiintare in prealabil lasand locatarii pe vremea asta fara caldura si posibilitate de a gati si au zis ca pana la remedierea problemei cu o firma specializata care va fi platita de locatari nu se va da drumul la gaz. Mi se pare un abuz stiind ca infrastructura de gaz pana la contor e a dsitribuitorului si acesta trebuie sa remedieze problemele respective.
Multumesc anticipat si astept un raspuns de specialitate
anexez si un paragraf din pagina Eon pe care am fost directionat cand am vrut sa citec contractul
"În calitate de consumator de gaz, tu ești responsabil de buna funcționare a instalaţiei de utilizare, de la regulator şi contor, până la aparatul de utilizare a gazelor naturale."
Răspuns la discuția Contract telefonie
Rezilierea a fost facuta de tatal meu dar in subsolul cererii era trecut citez ''In cazul Clientilor care sunt in cadrul Perioadei minime prevazuta in Contract: Intrucat, Contractul inceteaza, pentru unul sau mai multe Servicii, inainte de expirarea Perioadei minime, ma oblig la plata unei juste despagubiri pentru incetare prematura, in cuantumul mentionat in Contract. " Dar contractul a fost reziliat din cauza semnalului prost si pentru ca nu functiona tot timpul un motiv destul de solid si sincer nu am bani de aruncat pe ferestra ca firma nu si-a facut datoria. Mentionez, contractul de fapt a fost facut pe tatal meu care este mai in varsta si sa zicem ca nu a fost atent cand a semnat acea reziliere.
Buna ziua ! Am semnat un contract televiziune si telefonie fixa cu o firma de la noi pe o durata de 2 ani. Dupa aproximativ 4 luni telefonia fixa nu mai functiona din lipsa semnalului in zona.(telefonul fiind cu semnal prin acoperire gen telefonie mobila).
Nemaifiind multumit de serviciile lor am renuntat numai la telefonia fixa, cu televiziunea mergand in continuare.Dupa o luna mi-a venit o factura de vreo 300 lei pe motiv ca am reziliat contractul inainte de termen.Va rog dati un sfat ce sa fac in cazul asta si daca are rost sa merg la un avocat. Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția uzufruct viager
contract de uzufruct viager.una dintre fete a luat jumate din pamant impartit in egala masura si o suma de bani si a renuntat in favoarea sorei cu conditia sa aiba grija de mama cu clauza in contract pana la deces.Sper ca m-am facut inteles:D
Discuție uzufruct viager
Contract intre 2 fiice si mama, una renunta in favoarea celeilalte cu conditia sa ingrijeasca mama cu medicamente, imbracaminte, alimente. Desi a primit o suma de bani si o parte din pamanturi sora care a renuntat la partea ei da semne de razgandire si vrea sa ceara rezilierea contractului.Poate sa faca lucrul acesta si care sunt conditiile?
Potrivit art. 2 alin. (1) lit. d din legea nr. 255/2010 este specificat in vreo lege care este baremul taxelor care le recupereaza proprietarul de la romgaz in cazul exproprierii sau taxele care le achita romgaz intr-o negociere? multumesc anticipat

Răspuns la discuția LEGE PROPRIETARI - expropiere
VA MULTUMESC DE RASPUNSUL PROMPT SI LA SUBIECT
sunt proprietar de teren !. gaz metan mi-a cerut aprobarea sa sondeze pe teren cautand gaz. am fost de acord in schimbul unei sume de bani. in urma sondarilor pe pamantul meu s-a descoperit un mare zacamant de gaz si acum vor sa ridice o cladire de extractie pe terenul meu(cumparandu-mi pamantul sau chirie) cu acest lucru nu as fi de acord. exista o lege care sa ma oblige sa accept acest lucru.( zic si eu interes national, desi e societate privata acum din cate stiu) astept raspuns. va multumesc anticipat
Răspuns la discuția teren sub incidenta legii 18/1991
Intradevar nu fac parte din nici o categorie ce ati enumerat-o doar tatal meu a lucrat in epoca de aur ca si veterinar in aceasta unitate el fiind decedat, deci ar fi o frauda sau ilegaliitate trecerea acestui pamant pe nume desi functionarul de la primarie m-a asigurat ca nu ar fi nici o problema trecerea acestui teren pe titlu de proprietate pe numele meu. Va multumesc de primul raspuns si astept o noua parare. O zi buna
Buna ziua ! persoana fizica as dori sa intru in posesia unui teren care cu ani in urma a fost teren si constructii ale unui COOPERATIVE AGRICOLE. Interesesandu-ma la primarie functionarul mi-a raspuns ca este al primariei si este sub incidenta legii 18/1991.
Indrumati-ma va rog in urmatorii pasi care trebuie urmati ca sa intru in posesia acestui teren. Cu stima Alin C.