avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Activitate dorina78

Activitate dorina78

care este nr minim de ore pe care trebuie lucrate pe perioada preavizului daca este numai o jumate de norma adica in contr numai 4 ore lucratoare pe zi
pe 16 april mi se termina concediul de maternitate, cei de la firma ai zis ca din 17.04 2010 imi inregistreza preaviz de 14 lucratoare cu articolul 65/1 ,este corect? si poate desfiinta postul meu daca mai sunt persoane angajate pe acelas post in perioada cand eu eram pe maternitate
Discuție somaj
pe 16 april fetita implineste 2ani, am fost la firma unde am lucrat, mi s-a spus ca doua saptamani imi inregistreaza preaviz,si ma ponteaza nu trebuie sa merg la serv si pe urma imi face dosar de somaj datorita restructurari, este corect ? daca se restructureaza de ce nu o face din 16 april? si daca sa semnez acest preaviz? ptr ca nu mi se pare corect, nu trebuie sa ma i-a inapoi 6 luni conform legi?
as dori sa stiu care sunt sansele mele ca postul meu sa se desfiinteze? fiind singura pe postul de operare calculator in firma pana la plecarea in concediul de maternitate, perioada in care a angajat 2 persoane pe postul de operator calculator.
si daca se desfiinteaza posturi care este ordinea cronologica adice postul meu sau a colegelor venite ulterior?
va multumesc anticipat