avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate innocent

Activitate innocent

Copilul minor care are un cont de economii sau un depozit deschis la o banca pe numele lui ( facilitate oferita de multe banci) si astfel realizeaza venit, trebuie sa depuna declaratia pe impozitul global ( posibil prin parintele imputernicit pe cont ca reprezentant fiscal ) ? Care este normativul referitor la acest subiect ?
da, mai nou, prin modificarea legii societatilor comerciale, se poate; inainte asociatul unic nu putea fi si angajat al societatii dar acum nu este nici o problema, se pot cumula cele trei functii.
Răspuns la discuția Actul de vânzare-cumpãrare
Revin la cele ce v-am scris, contractul de vanzare- cumparare se cere autentificat la notar numai in cazul imobilelor, in cazul bunurilor mobile, cum este si o masina, este suficient actul de vanzare-cumparare intre parti si se poate semna prin corespondenta ( se trimite contractul prin posta si se semneaza in original in doua exemplare si de catre partea aflata la distanta si apoi se trimite inapoi semnat). Dar ca sa puteti efectua formalitatile necesare radierii masinii de pe numele proprietarului aflat in strainatate, va trebuie o procura in acest scop legalizata in tara unde este vanzatorul si apoi tradusa autentic in Romania. Aceasta procura se face la un notar din strainatate si nu este nevoie de prezenta Dvs. dar este nevoie bineinteles de datele dvs. de identificare complete. Aceasta procura trebuie apoi tradusa la noi si traducerea legalizata de un notar de la noi. Exista notariate care au conventii cu birouri de traducere.
Se face hotarare AGA in acest sens si in baza Hotararii AGA, se solicita la Registrul Comertului, modificarea articolului care face referire la administratorul societatii in actul constitutiv
Răspuns la discuția Actul de vânzare-cumpãrare
Va recomand sa va interesati la Politie fiindca pentru vanzarea autoturismelor nu se impune act notarial, este suficient contractul de vanzare-cumparare semnat de parti dar proprietarul este cel care se duce la Politie cu contractul si actele originale ale masinii si efectueaza in baza contractului de vanzare-cumparare, radierea masinii de pe numele sau ca apoi cumparatorul sa o inmatriculeze pe numele sau. S-ar putea sa va trebuiasca mai degraba o procura prin care va imputerniceste sa faceti Dvs. toata formalitatile care-i revin si sa radiati masina de pe numele sau si nu acordul de vanzare a masinii.
Multumesc mult, am inteles ca nu am decazut din drepturi dar intrebarea mea este : ma mai pot inscrie la masa credala in baza unei cereri adresate lichidatorului sau tribunalului ( nu stiu cui), chiar daca termenul limita de inscriere a fost depasit si sa explic in cerere ca nu am fost notificata ? Cum trebuie procedat ?
Exista posibilitatea sa va abonati contra cost la publicatia buletinul insolventei sau la firme care ofera astfel de informatii ( antitepari etc.) sau dati cautare pe internet dupa numele firmei si s-ar putea sa gasiti ceva fiindca de regula se publica si pe internet dar nu mereu.

[EDITAT de moderator - incalca pct. 2.8 din Regulament]
Cum ma pot inscrie la masa credala pentru o firma intrata in insolventa daca lichidatorul nu m-a notificat ? Am aflat accidental de intrarea firmei respective in insolventa si acum termenul limita este depasit cu cca. o luna de zile.
Locuiesc pe o straduta ingusta si linistita de case/vile(zona rezidentiala). O vila care statea la vanzare a fost cumparata si proprietarii au deschis aici o firma care organizeaza petreceri pentru copii, activitate care perturba linistea vecinatatilor cu muzica si tipete. Ce as putea face ? Au dreptul legal de a desfasura aceasta activitate fara nici o aprobare pentru aceasta locatie ?
Răspuns la discuția Impozit pe teren
Am citit si auzit si eu ca guvernantii nostri discutau recent despre o posibila impozitare viitoare si a terenurilor de sub imobil dar eu cred si sper ca nu se va aplica si vor gasi alte surse de finantare la buget decat taxe stupide.