avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate legendkiller

Activitate legendkiller

Discuție Contract server
Buna ziua,

Vreau sa va intreb cum se procedeaza daca eu fiind un furnizor de servicii web si-a adus la noi un server anul trecut dupa care noi am semnat un contract ( intre firme) pe o perioada de 1 an. In contract este specificat ca daca, clientul vrea sa plece mai repede de 1 an (din motive personale, nu tehnice) este obligat la plata lunilor ramase pana la 1an si fara ai inapoia serverul pana cand plata nu este efectuata si confirmata de catre banca. Ne poate da in judecata ca nu vrem sa-i dam serverul inapoi atat timp ei nu si-au indeplinit cerintele din contract ?
Răspuns la discuția Factura pentru produse vandute
Si daca cumpar eu produsul de pe [EDITAT MODERATOR- va rog nu mai scrieti in forum de unde achizitionati produsele] eu imi dau o factura cu produsul cumparat si pretul. Se poate folosi acea factura ?

Multumesc.
Buna ziua,

Am si eu o mica intrebare, daca eu cumpar un produs din strainatate dar nu primesc factura (de exemplu cumpar acel produs de pe[ EDITAT] , gen [EDITAT] la noi ) eu avand PFA pot sa vand la alt pret (mai mic sau mai mare) dar sa emit si factura pentru acel produs ? atat timp cat factura o inregistrez in contabilitate si platesc impozit pentru banii primiti ? sau trebuie sa am si eu la randul meu factura pe ce am cumparat ?

Multumesc.
Discuție Lege nazism
Buna ziua, as vrea sa stiu daca in Romania am voie sa port tricou cu Hitler sau cu insemnele nazismului.
Buna ziua. am o intrebare, sunt elev in clasa a 12 -a termin, acum liceul, dar am un PFA ( neplatitor de TVA ) , si din cate stiu, primesc somaj pana intru la facultate adica in septembrie sau octombrie. Pot beneficia de acel somaj ? Sau cum pot proceda ca sa primesc somajul pe acele luni .

Multumesc.
Răspuns la discuția Evidenta contabila
Registru inventar imi trebuie , daca ofer servicii de hosting ?
Răspuns la discuția Evidenta contabila
Si acel registru de unde se cumpara ?
Buna seara,

Mi-am facut un PFA in sistem real, impozit 16% pe profit. Ma ocup de gazduirea paginilor web, mai exact hosting. Pentru eliberarea facturilor, folosesc un program de facturare, insa dupa ce am eliberat acele facturi, in 2 exemplare , ce fac cu ele ?
Unde declar cat profit am, venit, cheltuieli deductibile , etc .. ?
Ce registre imi trebuie ? si cum se procedeaza .

Multumesc frumos.
Buna seara, vreau si eu sa inaintez un dosar catre judecatorie ( dosar civil ) pt : stricarea imaginii , daune morale .
Cum se procedeaza ?


Multumesc.