Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj elev cu PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj elev cu PFA

Buna ziua. am o intrebare, sunt elev in clasa a 12 -a termin, acum liceul, dar am un PFA ( neplatitor de TVA ) , si din cate stiu, primesc somaj pana intru la facultate adica in septembrie sau octombrie. Pot beneficia de acel somaj ? Sau cum pot proceda ca sa primesc somajul pe acele luni .

Multumesc.
1. Puteti primi indemnizatia de somaj daca veniturile din PFA nu depasesc 500 lei pe luna.
2. Agentia de Somaj o sa va ceara un document de la Adm.fiscala cu veniturile din PFA.